Bydlení,  Dekorace,  Inspirace pro bydlení,  Interiér,  Rozhovory

Ruční výroba – andělé,kočky,svícny,srdíčka – rozhovor s keramickou dílnou Andreas Votice

 Jelikož miluji dekorace všeho druhu a fandím ruční výrobě, zaujala mě keramická dílna Andreas Votice, která vyrábí aromalampy, různé dekorace na zeď, závěsné věci do prostoru, dekorace stojící, držáky na dopisy, kasičky, květináče, přáníčka, tužkoviny, zvonečky, anděly, čarodějnice, zvířátka – hlavně nádherné kočky, sluníčka, srdíčka. Vše mají rozdělené podle barev a období, vybere si každý. Tato firma preferuje ruční výrobu a všemu se věnuje opravdu poctivě. Pan Andreas mi zodpověděl pár otázek, ohledně práce v dílně a prodeje v krámku a za to mu moc děkuji.

 

Jak dlouho podnikáte v oblasti keramiky a jaké byly Vaše začátky? 
Podnikám od roku 1990 a přímo keramikou se zabývám od roku 1992, začínal jsem výrobou keramických miniatur, nejprve sám s pomocí rodiny v domě svých rodičů. Postupně přibývali zaměstnanci a zvětšovala se výroba, až jsem se rozhodl vzít si úvěr na koupi starého domu u náměstí, kde jsme vlastními silami s otcem vybudovali malou dílnu, kterou jsme postupně rozšiřovali do celého objektu a postavili i novou část. V roce 1996 jsme v tomto objektu s manželkou vybudovali obchod s keramikou a dárky, který funguje dodnes, můžete se podívat na facebook – krámek Domácí štěstí.


Kolik lidí se podílí na výrobě tak krásných věcí?
V současnosti 12 šikovných lidí.


Jak probíhá běžný pracovní den v dílně? Máte práci rozdělenou podle toho, kdo co umí – jeden modeluje z hlíny, jiný pak výrobek vypaluje v peci, další maluje?
Částečně ano, každý má své úkoly, které mu nejlépe vyhovují, ale často se musí navzájem zastupovat. Prostě manuální zručnost je základem.


Je výroba většího anděla nebo kočky náročná na čas?
Ano, velmi náročná na čas a práci. Každý výrobek musí projít mnoha kroky výroby počínaje přípravou keramických hmot, odlitím základního tvaru, poté následuje domodelování a rytí ornamentů, nápisů, očí, první čistění za mokra, sušení (délka i 5 dnů), další čištění, výpal, dále barvení, které obsahuje i psaní nápisů, kreslení dekorů, obličejů a konečně také dozdobení (přidání cedulek, vlásků, mašliček…), a to vše vyžaduje velmi pečlivou ruční práci.


Jaké věci se nejvíce prodávají? O co je velký zájem? Co frčí teď v zimě?
Časem se to velmi mění, zažili jsme v minulosti například velký boom oranžových výrobků, stále se prodávají levandulové motivy a líbí se i jednoduchý šedobílý dekor. Konkrétně v současnosti frčí asi nejvíc andělé a v zimě nejvíce různé typy svícnů. Velký úspěch již dlouhodobě sklízí naše stojící dekorace koček a různé typy srdíček na zeď.


Kolik druhů andělů máte? Věříte, že nosí štěstí do domu?
Momentálně 12 druhů. Ano, opravdu věřím v sílu andělů a zvláště pokud byli andílci vyrobeni ručně a s láskou.


Je těžké v dnešní době podnikat v keramice? Je pro Vás více přínosné využívat komunikaci s klienty přes sociální sítě?
Velký problém je, že výrobky s velkým podílem ruční práce, jsou bohužel vzhledem k asijské konkurenci velmi podceňované a všeobecně není ochota za ně spravedlivě platit. Řekněme si na rovinu, kdyby u nás v oboru měly být průměrné platy, tak by výrobky musely stát dvojnásobek. Ale myšlenka nechat si vyrábět něco v Asii, mi není blízká, raději se snažíme jít vlastní cestou. Na sociálních sítích je skvělé, že jde o rychlou odezvu. Vyfotíme nový výrobek a ihned máme ohlasy od lidí a samozřejmě pozitivní odezva potěší vždy celou dílnu.


Máte nějaké speciální přání a sny, které si chcete do budoucna jako firma splnit?
Přáli bychom si, aby naše výrobky i nadále přinášely radost, pohodu a aby lidé začali více oceňovat původnost českých výrobků.
Vzkaz pro naše čtenáře?
Přejeme všem krásné a klidné Vánoce a úspěšný nový rok.

Opravdu nádherné věci. Ruční výroba nikdy nezklame, je originální, jedinečná a září z ní kus odvedené poctivé práce. Souhlasíte? Keramické dílně Andreas Votice děkujeme za rozhovor a přejeme krásné svátky a ať se daří i v dalších letech. Více fotek a informací najdete na www.keramika-andreas.cz.

Líbí se vám rozhovor? Kupujete si ručně vyrobené výrobky? Napište nám.

(Otázky a celý rozhovor připravila: Michaela Cahelová / blogerka Michaella)

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *