Bydlení,  Dekorace,  Inspirace pro bydlení

Šaty dělají člověka a obraz dělá jeho rám

[dropcap]J[/dropcap]sou lidé, kteří zdědí, nebo dostanou vzácný obraz. Aby co nejlépe v jejich interiéru vynikl, jsou ochotni přizpůsobit mu celý byt. Běžně však volíme spíše postup opačný.  Až poté, co si zvolíme styl svého bydlení, byt si zařídíme, pak jej teprve zdobíme předměty, které s ním ladí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obrazy, které si doma pověsíme, nemusí být zrovna umělecká díla vysoké hodnoty, ale mohou to být i obrázky stařičkého stylu a přesto se mohou hodit do bytu navýsost moderního. Obrazy jako dekorace do bytu často vytváříme také z fotografií dokumentujících rodinné tradice nebo milé vzpomínky.

Pravidla výběru obrazu, rámu a místa

Existují však jistá pravidla, která bychom měli dodržovat, aby náš interiér vyzdobený obrazy vypadal zajímavě a elegantně, nikoli neuspořádaně.  Velká dávka vkusu a střízlivého úsudku je zapotřebí k tomu, aby člověk odolal všelijakým rádoby „uměleckým“ rámečkům, nejčastěji těm suvenýrového typu.  Jeden možná může vypadat zajímavě, dva už působí spíše pošetile a tři už budou vypadat jako naprostý kýč.

Výběr a volba rámu

Vaše první cesta s novým obrazem či obrázkem pravděpodobně povede do rámařství. Tam vám nabídnou nejen spousty typů a stylů rámů, ale i jejich nejrůznější barevná provedení. V nabídce budou mít jistě i pasparty různých tvarů a barevného provedení. To vše bude prezentováno s mnohými způsoby závěsné techniky anebo vám tam dokonce nabídnou již hotové obrazy v rámech. Při výběru rozhodně nepospíchejte, vyzkoušejte k obrazu několik rámů nebo rámovacích lišt, případně se zamyslete nad barvou a tvarem pasparty a snažte si představit, jak bude váš obraz v takovém rámu vypadat na místě, kam ho doma zamýšlíte pověsit. Pokud se cítíte bezradní, neváhejte a poraďte se s odborníkem v prodejně či rámařství.

Příklad vhodné kombinace

Například pokoj laděný do střízlivých béžových, šedých či bílých barev je doslova jako stvořený pro umělecké fotografie a také grafiky. Budeme-li střídat formáty obrazů anebo sestavíme několik fotografií do široké pasparty, vyvážíme tím zdánlivou nevýraznost samotných obrazů či fotografií. Je to však poměrně náročné, trefit tu správnou míru a množství použitých obrazů.

[box type=“success“ ]

Náš tip:

Aby se vám podařilo sestavit z většího množství obrazů různých velikostí tu správnou kompozici, vyzkoušejte si rozložení kompozice předem za pomoci novinového papíru. Vystřihněte si z něj přesné tvarové kopie obrázků a pomocí malých kousků oboustranné pěnové lepicí pásky, která se snadno sundává, připevněte na zeď. Až když složíte tvarově nejvhodnější kompozici z novinových výstřižků, zatlučte na místo hřebíčky a zavěste na ně skutečné obrázky či obrazy.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *