sazime cesnek
Pěstování rostlin

Sázíme česnek

[dropcap]P[/dropcap]okud se chystáte na podzimní výsadbu, ideální je počkat si na dobu, kdy teplota půdy klesne trvale pod 9 stupňů. Nemůžeme tedy říci, že se musí sázet v září nebo v říjnu. V případě teplého podzimu klidně vyčkejte na listopad. Díky takto chladné půdě je česnek méně náchylný na napadení chorobou fuzário. Česnek se sází do připravených řádků, které by od sebe měly být vzdáleny přibližně 20 cm. Mezi jednotlivými stroužky ponechte mezery přibližně 10 centimetrů. Jen díky tomu si v průběhu růstu nezačnou rostliny navzájem překážet. Půda se musí pravidelně kypřit a odplevelovat.

sazime cesnek

Kdy a jak sázíme česnek

Podzimní odrůdy budete sklízet pravděpodobně na konce června, jarní budme sklízet na podzim. Jak poznáte, že už je čas na sklizeň? Sázíte-li česnek paličák, pak je vhodná doba ve chvíli, kdy mu zbývá posledních 5 dužnatých listů, které mohou mít i nažloutlou barvu. Česnek nepaličák se sklízí ve chvíli, kdy se u většiny rostlin položí nať na zem. Je důležité kontrolovat, aby nebyl česnek přezrálý – v tu chvíli se jednotlivé palice samovolně rozpadají. Po sklizení česnek sušíme svázaný k sobě, asi po 10 kusech.

[box type=“info“ ]

Použití česneku

Milujete domácí bramboráky provoněné česnekem? Nebo domácí česnekovou pomazánku? Máte ale pocit, že v poslední době to jde s kvalitou kupovaného česneku od desíti k pěti? Nejste sami. Česnek kupovaný v obchodech opravdu v poslední době již není to, co býval. Nemusíte se s tím však smířit. Můžete si vlastní česnek vypěstovat sami. Jak na to?

[/box]

Vybíráme česnek

Lámete si hlavu s tím, jaký česnek by byl pro vás ideální? Existuje samozřejmě několik odrůd. Je těžké říci, která je zrovna pro vaši půdu a místo ta pravá, proto se doporučuje vysadit alespoň dvě nebo tři. Sadbový česnek seženete u zahrádkářů, nebo u pěstitelů. Základní rozdělení sadbového česneku je dle výsadby. Může být podzimní (sází se zpravidla v říjnu, sklízí počátkem léta), nebo jarní (sázíme v březnu, sklízí se na podzim). Obecně bývá česnek z jarní výsadby více odolný proti nejrůznějším škůdcům a chorobám, na druhou stranu bývá sklizeň méně výnosná.

Kdy a jak sázet česnek – moření

Předtím, než se vrhnete na samotné sázení jednotlivých stroužků česneku, je potřeba ho ošetřit proti možným škůdcům a chorobám. Ty mohou pak celou úrodu zničit. Tento proces ochrany se nazývá moření. Dříve se preferovalo moření těsně před výsadbou, dnes je již standardem jednotlivé stroužky namořit například začátkem září a vysazovat v říjnu. Jak na moření česneku?

Jednotlivé palice se rozdělí na stroužky. Základním přípravkem pro moření je Sulka 5%. V ní jednotlivé stroužky česneku namočíme, přibližně na 6-12 hodin. Jakmile proběhne namoření stroužků, máte 12 hodin na to je dokonale vysušit. Po vysušení uložte česnek na suché místo, případně můžete začít s výsadbou.

Výběr půdy

Ne každá půda je vhodná pro sázení česneku. Ideálně by se neměl česnek sázet tam, kde minulou sezonu rostly plodiny jako cibule, hrách, pór nebo řepa. Česnek nesnáší přílišnou vlhkost, proto se vyhněte jílovitým půdám. Zde by pravděpodobně začal hnít. Půda by měla být pohnojena a měla by být na slunném místě. Česnek nikdy nesmíte sázet na půdu, kde se někdy vyskytly choroby, jako např. háďátko zhoubné.

Sázíme česnek

Pokud se chystáte na podzimní výsadbu, ideální je počkat si na dobu, kdy teplota půdy klesne trvale pod 9 stupňů. Nemůžeme tedy říci, že se musí sázet v září nebo v říjnu. V případě teplého podzimu klidně vyčkejte na listopad. Díky takto chladné půdě je česnek méně náchylný na napadení chorobou fuzário. Česnek se sází do připravených řádků, které by od sebe měly být vzdáleny přibližně 20 cm. Mezi jednotlivými stroužky ponechte mezery přibližně 10 centimetrů. Jen díky tomu si v průběhu růstu nezačnou rostliny navzájem překážet. Důležité je pravidelné kypření půdy.

Kdy a jak sázet česnek – konečně sklízíme

Podzimní odrůdy budete sklízet pravděpodobně v červnu, jarní máte možná sklizeny, nebo se ně právě chystáte. Jak poznáte, že je česnek vhodný ke sklizení? Sázíte-li česnek paličák, pak je vhodná doba ve chvíli, kdy mu zbývá posledních 5 dužnatých listů, které mohou mít i nažloutlou barvu. Česnek nepaličák se sklízí ve chvíli, kdy se u většiny rostlin položí nať na zem. Je důležité kontrolovat, aby nebyl česnek přezrálý – v tu chvíli se jednotlivé palice samovolně rozpadají. Po sklizení česnek sušíme svázaný k sobě, asi po 10 kusech

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.