Exteriér,  Pěstování rostlin

Zlatý déšť – pěstování a množení

Znáte zlatý déšť? Jde o keřovitou rostlinu, která zdobí okolí rodinných domů, chat a chalup vždy brzy z jara. V době, kdy toho ještě příliš nekvete, vytváří krásné žluté okvětní lístky parádu nejen pro lidské oči. Toužíte i vy pěstovat tento poměrně nenáročný keř? Vůbec nic vám v tom nebrání – přesvědčte se, že na tom nic není!

shutterstock_70078378

Vysazení na jaře nebo na podzim

Ideální dobou pro vysazení zlatého deště je jaro nebo podzim. Rozhodnete-li se pro podzimní měsíce, můžete počítat již následující rok s květenstvím. Zlatý déšť, nebo-li štědřenec odvislý, nevyžaduje přílišnou péči. Má rád kyprou, humózní půdu a slunečné stanoviště. Avšak ani v polostínu nebude strádat, jen je zapotřebí v takových případech počítat s poněkud slabším květenstvím. Co se týká zálivky, ta není potřeba. Jen ve velmi suchých obdobích a v době, kdy keř koření, se na ni vyplatí v mírné míře myslet.

Sestřihávání a tvarování keře

Zlatý déšť je dobré pravidelně sestřihávat a tím vytvářet tvar keře. Větve by se měly stříhat v době několika měsíců po odkvětu, ne však později, než v červenci. Kromě sestřihávání mladších větví, které tvoří objem keře, je důležité pravidelně odstraňovat i staré, někdy prosychající větve. Řezu se není třeba bát, zlatý déšť velmi rychle obrůstá a celkově tak dochází i ke zmlazení keře.

Množení zlatého deště

Pokud byste chtěli zlatý déšť rozmnožit, nečeká vás opět nikterak složitá práce. Rostlina se dobře množí například hřížením. Postup je jednoduchý, stačí vzít mladou větvičku, ohnout ji a její koncovou část umístit do hlíny, pokud by měla tendenci navrácení do původní polohy, můžete ji zatížit opatrně nějakým kamenem. Za několik týdnů větev zpravidla pustí kořeny a vy tak máte k dispozici novou rostlinku, kterou lze přesadit – v okolí prokořenění ji odstřihnete od mateřské rostliny.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.