Exteriér,  Pěstování rostlin

Jak pěstovat rukolu?

Znáte rukolu? Kdo by neznal tento chutný, osvěžující a zdravý, dalo by se říci salát, který se tak trochu podobá pampelišce. Jde o rostlinu z čeledi brukvovitých, která je velice nenáročná na pěstování. Pokud se vám tedy za listy nebo hlávky rukoly nechce v obchodech zbytečně platit, pusťte se do pěstování, poradíme, jak na to!

rukola

Prvním krokem je zakoupení semen, ty seženete ve specializovaných zahrádkářských nebo zahradnických prodejnách, případně si je můžete objednat prostřednictvím internetu.

Domácí i venkovní pěstování

Rukola vyžaduje slunné stanoviště. Můžete ji pěstovat přes léto na zahradě, ale klidně i doma, za parapetem. Semena rozmístěte rovnoměrně buď na vlhčenou vatu, do truhlíku nebo do zahrady na záhon. Semena byste neměli sázet příliš hluboko, stačí tak půl centimetru.

Rukola nemá žádné specifické požadavky na zeminu, nejlepší volbou bude však půda, která je lehce smíchána s kompostem. Důležité je také, aby byla dostatečně propustná a lehčího charakteru.

Základem je odplevelování

Rukola nevyžaduje žádnou náročnou péči. Asi nejpodstatnější je, abyste salát nenechali zarůst plevelem. Nezapomínejte tedy na pravidelné okopávání a vůbec udržování provzdušněné půdy. Rukola má ráda obyčejnou zálivku a případné občasné přihnojování hnojivem, které je určeno pro hlávkové saláty.

Rukola roste velmi rychle

Vyklíčení semen rukoly trvá zhruba sedm dnů. Již za další dva týdny lze uskutečnit první sběr, respektive otrhání mladých lístků, které využijete jako oblohu a přísadu do mnohých jídel. Čím více budete rukolu otrhávat, tím bohatěji bude růst. Rukolu můžete sklízet přibližně do poloviny srpna, potom se jí již přestává dařit – je to rostlina, která vyžaduje dlouhé dny.

Rukolu se vyplatí mít v kuchyni po ruce. Tipem tak může být i pěstování rukoly v kuchyni, například za kuchyňským oknem!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.