Dekorace,  Inspirace pro bydlení,  Interiér

Trochu jinak aneb nálada inspirovaná květy

Dneska trošku z jiného soudku. Nebudu psát o podzimu a dekoracích. Ale pozvu vás do světa, který voní a provází ho krása květů.

Znáte ji. Je krásná, okouzlující, veselá, něžná a zároveň tajemná. Vyvolává touhu zavřít oči a snít. Pivoňka nejen krásně voní a má dokonalé květy, ale stala se předlohou mnoha básní, povídek, oslovila malíře a módní tvůrce, i milovníky decoupage.

(zdroj obrázku: 2.bp.blogspot.com)

Starodávná japonská legenda vypráví příběh jedné zamilované princezny. Kdysi dávno dvě japonské šlechtické rodiny, připravovaly svatbu svých dětí. V čase příprav se nevěsta (princezna Aya) procházela nádhernými zahradami, aby zklidnila svou mysl a odpočinula si. Došla až k rybníku, kde obdivovala krásu květů pivoněk. Najednou uklouzla, ale pádu do vody zabránil pohledný mladý muž v oblečení se vzorem pivoněk, který se zde náhle objevil. Vše proběhlo rychle, a jak se objevil, tak rychle zmizel. Celou situaci viděla její služebná, musela však slíbit, že nikomu nic neprozradí. Když se přiblížil svatební den, Aya najednou vážně onemocněla. Její otec v zoufalství požádal o radu služku a ta mu prozradila, že je nutné najít mladíka ze zahrady, jinak princezna zemře. Otec nevěsty pozval proto muzikanty, aby se pokusili princeznu zabavit. Právě když hráli, objevil se zmíněný mladík, ale v okamžiku opět tiše zmizel. Příští den otec požádal svého asistenta, aby se ukryl a zjistil, kdo je ten mladý muž, až se zase objeví. Když začala hudba hrát, mladík se skutečně opět objevil a asistent jej pevně sevřel ve svých rukou. Jenže v momentu mladý muž záhadným způsobem zmizel a asistentovi v rukou zůstala jen kytice nádherných voňavých pivoněk. Otec nevěsty pochopil, že v pivoňkách je duch tohoto vzácného mladého muže, a že jeho úkolem je chránit princeznu. Aya se rychle uzdravila a svatba proběhla. Své čestné místo v její ložnici dostala navždy i váza s pivoňkami.

Zajímavosti:

Podle tradičního čínského Feng Shui se má zasadit v blízkosti domu pivoňka, pro dokonalou rodinnou lásku a štěstí. Ve starověké Číně byla pivoňka tak oblíbená a milována, že ji nazvali „Sho-yo“, což znamená léčivá rostlina a byla květem prosperity a bohatství. Skrze dávné čínské dynastie si pivoňka získávala obrovskou oblibu a byla vyobrazována v malbách malířů, básníci o ní psali básně, hudebníci skládali písně. V čínském městečku Luoyang, se dodnes každoročně konají slavnosti pivoňky. Zde roste i vzácný druh pivoňky, jejíž okvětní lístky mají zprvu zelenou barvu a až teprve na podzim se stanou bílé.

(zdroj obrázku: s-media-cache-ak0.pinimg.com)

Pivoňka byla oblíbená nejen v Číně, ale také v Japonsku, později přišla do Evropy. Také proslulý malíř Claude Monet ve svých obrazech pivoňky rád maloval. Jeho obrazy mají doslova kouzelnou atmosféru, příkladem je obraz „Váza s pivoňkami“. Monet byl uchvácen jejich barvami a křehkostí, bylo o něm známo, že velice miloval květiny a vlastnil semena vzácných odrůd rostlin i květin. Ve své sbírce tak měl i jeden ze vzácných keřů pivoňky, která je považována za národní květinu Číny.

 

(zdroj obrázku: pinterest)

Pivoňka je symbolem krásy ženy, je vyjádřením něhy, romantiky a jemnosti.  Je velkou konkurentkou pro růže a svádí s nimi vytrvalý boj – jak ve vůních, tak v kreativní tvorbě. Nádherně vypadá na květináčích, vázách, tapetách, polštářích, šperkovnicích, krabičkách a obrazech… Zkrášluje domov a dodává mu na veselosti a jemnosti. 

(zdroj obrázku: seasonslv.com)

(zdroj obrázku: pinterest.com)

(zdroj: pinterest.com)

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.