Vnitřní parapet
Komerční články

Vdechněte oknům život správně zvolenými parapety

Váš interiér postrádá „šmrnc?“ Zkuste jej oživit vnitřními parapety. Jak vybírat?

Na trhu je k dispozici široké spektrum barevných provedení, velikostí, materiálů a v neposlední řadě také typů parapetů. Každá barva i materiál jako by žily vlastním životem. Pojďte s námi rozehrát parádní hru barev a světla. Podíváme se, jak vybrat vnitřní parapety.

Vnitřní parapet
Vnitřní parapet

Sladit s okenním rámem nebo projasnit interiér?

Parapet je jedním z méně výrazných prvků domácnosti, přesto byste jeho výběr neměli podcenit. V posledních letech se řada lidí řídí pravidlem „jaké okno, takový parapet,“ ale existují případy, kdy se vyplatí se jím nenechat ovlivnit.

Takovým příkladem mohou být tmavé rámy oken a k nim parapety podobného odstínu. V okolí okna budeme moci pozorovat úbytek slunečního záření z důvodu jeho pohlcování tmavou barvou. Řešením, jak do pokoje dostat více světla, jsou parapety, které odrážejí dopadající sluneční paprsky. Může se jednat o bílé parapety, světlé dřevo, ev. jeho imitaci.

Vnitřní plastový parapet

Jaký materiál vnitřních okenních parapetů zvolit?

Nelze říci, že by byl některý materiál pro výrobu interiérových parapetů vhodnější, protože záleží na konkrétních požadavcích zákazníka. Největší zájem je o plastové a dřevotřískové parapety.

Plastové parapety jsou vyrobeny z vysoce odolného PVC materiálu. Parapet je opatřen také PVC folií, která zvyšuje jeho ochranu před mechanickým poškozením, např. drápky domácích mazlíčků. Výhodou tohoto typu parapetu je jeho snadná údržba a možnost využití v místnostech s vyšší mírou vlhkosti.

Dřevotřískové parapety jsou vyrobeny jsou vyrobeny z dřevotřískové desku parapetu, na niž je nalepena horní (krycí) laminátová vrstva, zatímco spodní část desky je impregnována, aby nepohlcovala vzdušnou vlhkost. Tím se zabrání zvlnění parapetu. Pokud nemáte doma vyšší vlhkost než 60 %, budou vám tyto parapety sloužit dlouhou dobu.

Parapet mramor
Parapet mramor

Co je „nos“ u parapetů?

Podle nosa poznáš kosa,“ říká jedno české přísloví. Nosem se u vnitřních okenních parapetů rozumí přesah, který skryje přechod mezi parapetem a zdivem.

Pokud máte v domě nízko položená okna, dodejte jim punc elegance parapety bez nosu.

Ať už máte jakákoli okna, nepodceňujte výběr parapetů. Nebojte se požádat o konzultaci odborníky.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *