Bydlení,  Byty,  Chaty,  Design,  Domy,  Inspirace pro bydlení,  Kanceláře

Vyznáte se v dřívějších interiérových stylech? Otestujte se – 1. díl

Je mnoho různých rozmanitých stylů, které se objevují i dnes. A nejen se vzpomínkou, ale i jejich zakomponováním. Naše paměť sice nesahá třeba do 17. století, kdy se prosazoval francouzský styl v podobě ikonických kusů nábytku a mělkých knoflíků, ale řada designérů s ním pracuje dodnes.

Art Deco

Art Deco je styl interiérového designu počátku dvacátého století francouzského původu, který prostupoval většinou dekorativního umění v letech 1910 až 1930.

Klíčovými indikátory, jak ho poznat jsou stylizované sluneční motivy a fascinace africkými, ruskými a hlavně egyptskými kulturami. Exotické materiály, jako je macassarský eben, zebrano, lapis lazuli a nefritový kámen jsou tu zastoupeny v hojném množství.

Tento styl byl silně inspirován průmyslovou revolucí, tudíž začlenění kovu je tu hlavní doménou – nejvíce jeho zakřivené a hranaté formy. Paleta odstínů barev pak černá, bílá a zlatá.

Swiss chalet

Uznávaný styl, který preferuje použití těžkého dřeva, kůží zvířat a velkoryse dimenzovaného nábytku, je téměř univerzální volbou stylu pro horské chaty a chaty u jezera. Vhodně vyvažuje přirozené vlastnosti svých lokalit začleněním vhodných přírodních materiálů a barevné rozmanitosti.

Odhalené trámy, dřevem obložené stěny a kamenné prvky charakterizují kontext tohoto stylu. Typický nábytek do chaty často tedy zahrnuje přírodní prvky. Jídelní desky stolu spočívají na podnožích ze surového dřeva a oblíbené jsou boční stolky ze zkamenělého dřeva. Lustrové parohového charakteru jsou nejtradičnější volbou osvětlení.

Klasický styl

Klasický styl interiéru řecké a římské civilizace, starověku a klasická tradice.

Tento styl interiérového designu byl populární během renesance a poté znovu v obrodné době 18. a 19. století. Tento styl je neodmyslitelně sofistikovaný. Sloupy a další klasické architektonické prvky jsou pro vnitřní i vnější architekturu stylu i pro návrhy nábytku nezbytné.

Židle klismos – příležitostná židle se skloněnými zády a šavlovými nohami. Je nejtrvalejším kusem klasického nábytku. Mezi další prominentní motivy patří vavřínové věnce a nejrůznější výlisky.

Současný styl

Současný styl interiéru je považován za designově estetický. Ten je v současné době populární v daném okamžiku. Popsat by se dal dvěma slovy – luxusně moderní.

Nábytkové řady jsou čisté, bez složitostí, ale povrchové úpravy jsou integrální a inovativní, čímž utvářejí nonšalantní a honosný dojem.

Pohovky a křesla jsou dobře navržené, pohodlné a čalouněné lesklými samety včetně žinylky. Konferenční stolky a další nábytek působí zjednodušeně a sochařským rázem. Instalační osvětlení je důležitým prvkem celkového designu místnosti, stejně jako speciální obklady stěn a podlahy.

Country styl

Interiér ve stylu country se obvykle označuje za provinční evropský styl. Volné potahy ze lnu a chintz vzory jsou ochrannou známkou stylu, stejně jako čalouněný nábytek „fauteuil“, jenž je vybělený nebo namalovaný – pro uvolněnější pocit.

Ostatní dřevěný nábytek je také vápněn. Moderní inkarnace stylu zahrnují stylizované květiny, hranaté siluety a méně tradiční barevné palety (včetně použití šedých lesů a neutrálů barev nad typicky venkovskými pastely).

Průmyslový styl

Průmyslový design interiéru styl působí poněkud nehotově, přesto zaujme. Prostory definují vysoké stropy, čímž je činí poutavějšími. Zastaralé povrchové úpravy – kovy a surové textury jako cihly a kámen jsou běžné, což má za následek přirozeně ležérní vzhled. Siluety nábytku jsou ořezané dozadu nebo monolitické velikosti a tvaru.

Francouzský styl

Francouzský styl interiérového designu je jedním z nejvlivnějších v historii dekorativního umění. Tento styl je typický dekorativními styly období Ludvíka XIV., XV. A XVI. (koncem 17., 18. a počátku 19. století). Je velmi respektován pro svůj jemně zpracovaný nábytek, složité řezby a opulentní zlacení.

Archetypální rokoková asymetrie, siluety a neoklasicistní prvky jako římští bohové, lyry, urny a okřídlení lvi jsou typické. Dekorativní dřevěné rámy vynikají především skládanými nohami, jenž jistě zůstaly základem elegantního designu nábytku.