Bydlení,  Interiér,  Koupelny,  Tipy & praktické informace

Záchod spolu s koupelnou nebo samostatně?

Když si vybíráme byt, dům nebo se chystáme na rekonstrukci, zvažujeme to nejlepší řešení a varianty, které odpovídají potřebám našim a celé rodiny. Při takovém výběru záchodu s koupelnou nebo záchodu a koupelny zvlášť je ve vzduchu velký otazník. Co bude lepší, to nebo ono?

Z osobní zkušenosti můžu poradit. V bytě, kde byl záchod a koupelna v jednom, jsem bydlela 1 x v životě a už bych do toho nešla. Někdo mi možná bude oponovat, že pro úsporu prostoru je spojení toalety s vanou parádní a že se tak kdysi běžně bydlelo, ANO, ale je tady slovo ALE.

(zdroj obrázku: dropbox.com)

 

Na čem při rozhodování záleží?

 • Na tom kolik členů rodiny společně bydlí
  Pokud vás je 3 a více, počítejte s řadou před dveřmi a křikem – jeden se chce koupat a druhý potřebuje na záchod. Ještě když jsou děti v pubertě nedostanete se na záchod ani kdyby trakaře padaly, prostě tam budou na sebe hodinu koukat do zrcadla.
 • Dle povolení se může záchod spojovat s koupelnou jen v bytech 2+1
  Kdo zvažuje celkovou přestavbu v bytě a chcete si spojit koupelnu s WC, raději si zjistěte informace, zda takovou předělávku můžete udělat. I když se dnes řeší spousta věcí stěnami ze sádrokartonu, za informace nic nedáte. 
 • Chodí k vám často návštěva?
  Pamatujte, návštěva jen nesedí na sedačce, ale často chodí na WC a ženy potřebují i do koupelny, opět hrozí čekání a řada, také nechtěné sahání na kosmetiku a věci na zrcadle, ve skřínkách a kolem.
 • Koupete se rádi?
  Pokud se koupete rádi, tak u společné koupelny se záchodem na to zapomeňte. Musíte vychytat čas, kdy zrovna nikdo není doma a kdy se vám nechce třeba na velkou, pak jedině vyvětrat a zapnout aromalampu a čekat na vhodnou chvilku pro relaxování. My jsme měli aspoň okno, jenže komu se chce v zimě mrznout.
 • Využíváte často WC? Chcete si číst a na chvilku utéct od domácího stresu?
  V tomto případě si raději pořiďte záchod samostatně někde na konci chodby. A jestli máte možnost a je vás víc, co si rádi čtete, mějte záchody aspoň dva.
 • Jste úzkostlivě čistotní?
  Tak tady si dobře rozmyslete, jakou variantu zvolíte. Určitě nespojujte toaletu a koupelnu, bakterie mají docela daleký dosah a zubní kartáčky, ručníky, mýdla v takovém prostředí přímo volají o problém… stejně tak vana hned vedle WC = docela nechutná věc. I když může být záchod čistý, krásný, bílý, voňavý, furt se jedná o něco, co nebude nikdy bez bakterií. 

Záleží na velikosti místnosti. Pokud je dostatek prostoru dá se oddělit dvě zóny od sebe umývadlem nebo sprchovým koutem, skleněnou příčkou. Výběr záleží už jen na vás.

Jaké máte zkušenosti? Co vyhovuje vám? Napište nám.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.