Bydlení,  Chaty,  Tipy & praktické informace

Zazimování chaty či chalupy – jak na to?

Podzim je nejen krásné roční období, ale také je to doba, kdy sklízíte úrodu a pomalu připravujete svou chatu nebo chalupu na zazimování. V zimě tam třeba nebudete tak často jezdit a všechno může přečkat zimu a mráz. Pokud je chata nebo chalupa blízko hor, musíte se na to pořádně soustředit. V zimě se chaty nebo chalupy stávají terčem bezdomovců nebo zlodějů.

Co všechno dělat?

Chaty a chalupy je důležité zazimovat, protože bez toho by se vám po zimě mohlo stát, že opravy budou daleko dražší. Určitě musíte myslet na pořádné zazimování a také zabezpečení. Pořádně zamknout, upevnit okenice a podobně. Co všechno před zimou na chalupě nebo chatě udělat?

Myslete na vodu

Jestliže v zimě nejezdíte na chalupu a je pro vás jen jarní, letní a podzimní záležitostí, musíte vypostit vodu ze všech nádrží a potrubí, které se v interiéru objevují. Pozor také na toaletu, ve splachovací nádobě je také voda a bojler, ten je třeba také vypustit. Do všech vypuštěných odpadů a nádob přidejte sůl, které vám pomohou nenechat vodu zamrznout.

Lednice a zbytky jídla

Nenechávejte lednici přes zimu zapnutou, protože pokud v ní nic nemáte, zbytečně to bere elektřinu. Vyprázdněte ji, vymyjte octovou vodou a nechejte otevřenou. V chatě nebo chalupě nenechávejte žádné jídlo, protože to může přilákat hlodavce, kteří vám nechají v chalupě paseku!

Správné zámky a zabezpečení

I když si říkáte, že chata nebo chalupa není tak cenná je i zde důležité nechat nainstalovat pořádné zámky. Vyplatí se vám například také okenice. Od věci není také pojištění, nechejte si pojistit svou chatu nebo chalupu. Dobré je vše před odjezdem nafotit a v případě problémů budete mít jednodušší jednání s pojišťovnou a podobně.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *