Bydlení,  Byty,  Chaty,  Dětské pokoje,  Domy,  Interiér,  Kuchyně,  Ložnice,  Nábytek,  Obývací pokoje,  Tipy & praktické informace

Zatočte s roztoči v bytě!

Podle průzkumu trpí alergií každý šestý člověk, někomu se může toto číslo zdát vysoké, ale díky špatnému životnímu prostředí a špatné životosprávě, nemocných alergií rapidně narůstá.

Co vůbec alergie je? Jedna se o reakci našeho těla na faktory z venku, které našemu organismu vadí. Velkými alergeny jsou: prach, pyl, srst, chlor ve vodě, potraviny (mléko, sýry, vejce, lepek, dary moře, chilli, ořechy, čokoláda, umělé barviva, víno…), citrusové plody, slunce, hmyz, zvířata (bodnutí žihadlem, kousnutí), voňavky, prací prášky, oblečení, kosmetiku, šperky, plísně, léky (převážně antibiotika) a další.

Alergie se dělí: vzdušná, potravinová, na léky, alergenní rýma, průdušková (astma), kožní (kontaktní).

Roztoče a prach jsou docela vážným problémem pro alergiky.

Ohroženy jsou lůžkoviny, postel, matrace, přikrývka, polštáře, koberce, závěsy. Roztoče žijí v prachu a řadí se mezi členovce. Běžným pohledem roztoče nespatříte, živí se vším, co dostanou do cesty. Nejvíce si pochutnávají na baktériích, zbytcích kůže a potu. Zbožňují pot a vlhkost a teplé prostředí. Nesnáší světlo, hodně vysokou nebo nízkou teplotu a bez vlhkosti hyne. Roztoči žijí měsíc až dva, rychle se množí. Alergie na prach a roztoče je nejrozšířenější alergie vůbec. Kdo je citlivý, dráždí ho výkaly těchto mikroorgaismů, které se šíří vzduchem. Největší útok přichází večer a v noci, také při úklidu. Roztoče najdeme všude, například v hračkách z plyše, závěsech, záclonách, kobercích, sedačce, křeslech, na poličkách, na rámech obrazů, na listech větších květin. Přesun z místa na místo pro roztoče není problém, takže když už děláte pořádek, nevynechejte žádné místo. (zdroj obrázku:shootingparrots.co.uk)

Rady a nápady:

  • větrajte
  • uklízejte
  • vysávavejte
  • perte
  • pusťte do pokoje světlo
  • nenechávejte mokrá prostěradla nebo lůžkoviny položené na posteli
  • správná volba je kvalitní materiál matrace, povlečení, polštáře a přikrývek
  • vytírejte zaprášená místa mokrým hadříkem
  • výbornou pomocí pro boj s prachem a roztoči, je čistička vzduchu

Projevy alergie na prach a roztoče? Jakékoli svědění a slzení očí, záněty spojivek, pálení očí, rýma, kýchání, svědění kůže, astma, dušnost, kašel. Nemocný by neměl být v prostředí, kde se alergen vyskytuje. 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.