Blogy

Připravte své ratolesti na budoucnost. Co všechno by měli vědět o finanční gramotnosti a jaké máte možnosti spoření?

Už odmalička učí rodiče své děti mnoha návykům. Mýt si ruce, uklízet po sobě, poděkovat nebo poprosit. Podstatná je ale také finanční gramotnost. Ta se však často dostává do pozadí, a to i přesto, že peníze každého doprovází celý život. Ve školních osnovách tento předmět také často chybí, proto byste měli vzít situaci do vlastních rukou. Kromě vzdělávání v oblasti financí však děti na budoucnost připravíte také uspořenou sumou peněz.

Finanční gramotnost: Kdy a čím začít?

Prvním krokem na cestě k finanční gramotnosti je naučit děti rozeznávat bankovky a mince. Začít můžete těmi z hračkářství. Pomoci může i triviální hra na obchod. Ale fantazii se meze nekladou, proto neváhejte do vymýšlení zapojit také svou kreativitu.

To, že vaše dítě ještě neumí počítat, není rozhodující. Důležité je osvojit si princip „něco za něco“ a uvědomit si, že za rozdílné druhy bankovek může získat rozdílně hodnotné věci. Základní principy utrácení a spoření peněz totiž dokážou děti pochopit už ve věku 3 až 5 let. Nezapomeňte používat jednoduchý slovník a pořádně se obrňte trpělivostí.

Důležitá je hodnota peněz

Dbejte také na to, aby si vaše dítě vážilo nejen peněz jako takových, ale také materiálních nebo spotřebních věcí – oblečení, elektroniky, hraček i drogerie. Ano, vytlačit všechen šampon do odtoku sice může být v určitém věku velká zábava, ale děti je třeba vést k tomu, aby si co nejdříve uvědomily a osvojily hodnotu peněz a předmětů za ně získaných.

Skvělým příkladem může být první mobilní telefon, a tedy první dražší položka, na kterou by si děti měly dávat obzvlášť velký pozor. Kryt na mobil zachrání při pádu jeho zevnějšek, ale dbejte také na to, jaké aplikace vaše ratolesti používají. Řada z nich je v současnosti zpoplatněna, a tak raději předejděte nepříjemnému překvapení na faktuře od operátora pravidelnou kontrolou a ještě lépe nastavením dětského konta. Váš potomek si tak bez vašeho svolení nic nestáhne.

První „příjmy“

Mezi první příjmy rozhodně patří kapesné, přičemž Ideální doba k jeho zavedení je nástup do školy. Nastavením pravidelné částky a intervalu to ale nekončí. V tomto období jsou důležité rozhovory, co by si dítě nejraději za peníze koupilo, případně co by si podle vás pořídit mělo. Ze začátku se pravděpodobně nechá zlákat sladkými pamlsky z bufetu a celé kapesné bez problémů mine za jeden den, ale tento fakt je třeba brát jako příležitost naučit ho něco nové. Brzy se naučí, že čím dřív všechno utratí, tím déle bude bez peněz.

Mezi „příjmy“ vašeho dítěte patří kromě pravidelného kapesného také peníze darované na narozeniny, Vánoce nebo jiné svátky. Právě ty vám nabízejí tu nejlepší možnost seznámit vaši ratolest s principem šetření. Vymyslete spolu dlouhodobější cíl, který bude sloužit jako motivace. Kromě užitečné dovednosti tak mladého člověka naučíte i trpělivosti, což se mu v životě bude rozhodně hodit.

Jaké jsou možnosti spoření na budoucnost vašich dětí?

Možností, jak spořit dětem na budoucnost, je v současnosti mnoho. Zatímco se kdysi velké oblibě těšily vkladní knížky, dnes je na předních místech investiční spoření do fondů s dobrým potenciálem zhodnocení. Ověřenou klasikou je také životní pojištění a spořící účty či termínované vklady, u kterých jsou peníze chráněny bankou. Nejrizikovější možností je investování do kryptoměn, proto byste v roce 2022 měli raději zvolit jednu z prvních zmiňovaných možností.

Zdroj obrázku: kaprik / Shutterstock.com

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Připravte své ratolesti na budoucnost. Co všechno by měli vědět o finanční gramotnosti a jaké máte možnosti spoření?