Dekorace

Zrcadlo v interiéru: Má mnohem větší význam, než si myslíte

Jestlipak víte, že kdysi dávno měla zrcadla velkou hodnotu? Šlo o drahý až luxusní dárek, kterým gentlemani obdarovávali dámy. Tehdy šlo o drobnější zrcadla, která se bez problému vešla do truhly s toaletními potřebami. Postupem času technologie umožnily výrobu větších zrcadel, které se staly nedílnou součástí výzdoby šlechtických sídel. Dnes vnímáme zrcadla tak trochu jinak a jen málokdo si je pořizuje jakožto dekoraci. A to je chyba, protože zrcadla mohou perfektně zapadnout mezi další interiérové doplňky a zároveň dokáží opticky zvětšit interiér.

shutterstock_76403623

Chcete-li svému bydlení vtisknout osobitý charakter, sáhněte po zrcadlech atypických tvarů, případně po kolážích z několika kusů. Zrcadlo nachází uplatnění jako povrchový materiál na nábytku, lze z něj vytvořit koláž nebo obrazce na zdech a konečně i vytvořit nekonečný prostor na stropě – v bytě s nízkými stěnami jde o efekt j nezaplacení.

Optické zvětšení prostoru

Způsobů jak opticky zvětšit menší prostor, je nespočet. Ale jen málokterý je tak levný jako právě zrcadlo. Umístíte-li jej na stěnu naproti oknu, prostor se nejen zvětší a navíc vytěžíte maximum z přirozeného denního světla.

Tip: Skvělou službu v kuchyni udělají zrcadlové dlaždice. Malá kuchyň bude rázem prostornější, ale připravte se na to, že vám přibude práce s leštěním 🙂

Význam zrcadel v různých kulturách

V některých kulturách je zrcadlo odmítání, protože údajně ukrývá zlé duše, případně druhé „horší“ já osoby, která se do něj dívá. Jiné kultury mají odmítavý postoj vůči atypickým tvarům a tvrdí, že pokřivují vnímání a deformují úsudek.

Zajímavé je i tvrzení, že kdo se posadí před tmavé zrcadlo v tmavé místnosti a postaví si za sebe svíčku, nahlédne do budoucnosti.

Nám je však nejsympatičtější filosofie Feng-šuej, dle které zrcadlo vedle jídelního stolu přivolá úspěch a bohatství. Na druhou stranu byste ho neměli umisťovat na konec chodby,protože tím vytvoříte prostor, kde se zastaví energie a přestane proudit. Naopak jimi nešetřete v kouleně – zrcadla ve Feng-šuej symbolizují vodu a v koupelně vám přinesou spoustu pozitivní energie.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.