Pěstování rostlin,  Zahrada

Krásné orchideje vypěstujete i v bytě

Pokojové květiny dokáží pozvednou celkovou úroveň bydlení – navodí příjemnou atmosféru a vy se díky nim budete cítit lépe. Ale po kterém druhu sáhnout, když je výběr natolik pestrý? Některé pokojové květiny přesto vybočují z průměru a neomrzí vás. Mezi nejkrásnější rostliny vůbec patří orchideje, kterých se však méně zkušení pěstitelé tak trochu „bojí“. Paradoxně se jim v bytě daří a dodržíte-li následující zásady, stoprocentně se vám podaří vypěstovat úžasné rostliny, které sklidí obdiv všech návštěvníků.

shutterstock_94657999

Orchideje skutečně nejsou tak náročné, jak na první pohled vypadají. Přesto se neobejdou bez dostatku světla, tepla a vody. Zkušení pěstitelé radí, aby se k zálivce používala výhradně dešťová voda, ale pokud k ní nemáte přístup, použijte kohoutkovou a nechte ji dostatečně odstát.

Dostatek vody neznamená přelévat!

Kořeny orchidejí potřebují trvalý přísun vzduchu a jsou proto náchylné na přelévání. Proto je vhodné používat samozavlažovací květináče, které rostlině zajistí optimální množství vody a zajistí, aby byl substrát vzdušný.

Kolik tepla krasavice potřebuje?

Co se týče pokojové teploty, nejběžnější rod Phalaenopsis si libuje v místnostech, kde se teplota ani v noci nesníží pod 20°C. Temperované orchideje mají rády 16-20°C a chladné orchideje dokonce 8-15°C. Jsou však i druhy, které potřebují větší rozdíly mezi dnem a nocí – vyberte si proto takovou orchidej, které se bude ve vašich specifických podmínkách dařit nejvíce.

Orchideje a slunce

A teď pozor – velmi důležité je také správné umístění na slunci. V tomto ohledu jsou orchideje mírně komplikované, protože musí být chráněny před přímým sluncem, ale naopak ho vyžadují při kvetení. Vyhněte se proto oknům na jižní straně a chraňte rostlinu před ostrými paprsky především v období, kdy začíná vegetace a vyrůstá květní stvol. Riziko popálení hrozí také na přelomu zimy a jara, kdy jsou paprsky nejostřejší.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.