pestovani cukety
Pěstování rostlin

Pěstování cukety

[dropcap]C[/dropcap]uketa, je rostlina, která vás bude zásobovat svým plodem po mnoho zdravých, lehkých a lahodných obědů nebo večeří. Vyplatí se na své zahrádce tyto rostliny pěstovat. Odmění se nám bohatou úrodou.  Ale potřebují dostatek místa, neboť listy jsou velké a růst velmi bujný.

Cukety se sytě zelenými listy a velkými, žlutými květy působí až překvapivě dekorativně. Kdo nemá zahradu, může rostlinu pěstovat i na balkóně či terase ve velké nádobě, kde ostudu neudělá. Květy však potřebují opylení hmyzem, včely a další opylovači k nim proto musí mít přístup. Pokud jej jich nedostatek, je třeba samičí květy s pomocí samčích opylovat ručně.

Z velkého množství odrůd můžete vybírat podle chuti i zraku. Cukety mohou být sytě i světle zelené, jasně žluté, proužkované, podélné i kulaté…

Za nenáročnou péči, kterou jim věnujete, se vám odmění bohatou úrodou plodů, které obsahují mnoho vitamínů, minerálů i stopových prvků, jenž vaše tělo potřebuje. Plody můžete skladovat, konzumovat čerstvé, vařit, zapékat i grilovat.

pestovani cukety

Úspěšné pěstování cuket

Existuje poměrně velké množství nejrůznějších odrůd cuket, které se od sebe liší nejen velikostí, tvarem, zbarvením, ale také chutí dužniny. 

Výsev semen

Semena zvoleného druhu cuket vyséváme na venkovní záhony po 15. květnu, kdy již nehrozí riziko přízemních mrazíků. Semena, která před výsevem máčíme den ve vlažné vodě, sázíme do řádků, ve vzdálenosti 50 až 100 centimetrů jednotlivě. Ideální je výsev do černé netkané textilie, protože brání plevelům v růstu a zároveň také pomáhá prohřívat půdu. Semena cuket lze také předpěstovat (ve skleníku, pařeništi a nebo za oknem) a mladé sazenice vysadit na venkovní stanoviště až koncem května. Před výsadbou je vhodné rostliny postupně otužovat.

 

Vhodný pěstební substrát a stanoviště

Cukety mají rády teplé, chráněné stanoviště a propustný, živinami dobře zásobený substrát. Před výsevem či výsadbou cuket můžeme půdu obohatit o kompost nebo hnůj, které dodají rostlinám dostatek živin pro zdravý a vitální růst.

Péče o cukety během vegetace

Rostliny pravidelně zaléváme dostatkem odstáté dešťové vody a jednou za 21 dní obohatíme pěstební substrát o organické hnojivo. Když se na rostlinách začnou objevovat plody, podložíme je suchou slámou a nebo pilinami, které zabrání tomu, aby začaly plesnivět. Na rostlinách se mohou objevit mšice, slimáci anebo plíseň okurková – je vhodné provést preventivní opatření a zamezit tak jejich možnému výskytu.

Sklizeň plodů

Se sklizní můžeme začít, když plody dosáhnou délky 7 a více centimetrů (maximálně 20 centimetrů). Je vhodné je sbírat v rukavicích, protože lodyhy i listy rostlin jsou posety ostny, případně tuhými chlupy, které mohou pokožku na rukou nepříjemně podráždit. Plody sbíráme, přesněji odtrháváme, od rostliny s několikacentimetrovou stopkou, díky které vydrží čerstvé o pár dní déle.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.