bezpecnostni kovani
Komerční články

Rady, jak podpořit bezpečnost vašich dveří

[dropcap]N[/dropcap]edílnou součástí každého domu nebo bytu jsou logicky dveře. V tomto směru je to dokonce nejdůležitější součást, jelikož právě jimi do našeho interiéru vstupujeme. Je však dobré mít na paměti, že stejnou cestou může vejít i samotný zloděj. I proto je třeba vědět, jak se takovým nevítaným hostům bránit.

Kvalita dveří je základ

Tím nejdůležitějším prvkem jsou samozřejmě vaše dveře jako takové. Ty by měly splňovat nejenom normy z hlediska bezpečnosti, ale samozřejmě by měly splňovat i normy protipožární, které jsou často nedílnou součástí mnohých předpisů.

Vzhledem k rozsáhlému sortimentu na našem trhu už není problémem zaměřit se na kombinaci tohoto hlediska, a kombinaci příjemného designu. I to totiž současní výrobci bez problémů umí.

Další důležitý bezpečnostní prvek? Rozhodně kování

Dveře jako takové by ale byly k ničemu, pokud by jejich součástí nebylo to nejdůležitější, a to je samozřejmě kování. I sebelepší dveře totiž nedokážou případného zloděje zastavit, pokud jejich součástí není právě bezpečnostní kování, a to v odpovídající třídě bezpečnosti. Ta má celkem 4 stupně, a zatímco první dva odpovídají základní a dostatečné ochraně, třetí a čtvrtý již odpovídají podmínkám pro skutečné bezpečí. A na takové je vhodné se při výběru zaměřit.

bezpecnostni kovani

V čem nám může bezpečnostní kování pomoci?

Abychom ale měli skutečně dostatečný důvod k tomu, si ho opravdu pořídit, je třeba konkrétně vědět, čemu to správně zvolení může zabránit. Variant, jak se případný zloděj může do vašeho bytu dostat, je hned několik. Toto jsou nejčastější případy, v čem je správně zvolené kování účinné:

  • Výrazně znesnadní jakékoliv mechanické poškození
  • Dokáže ochránit proti vylomení cylindrické vložky
  • Dokáže ochránit proti odvrtání cylindrické vložky
  • Má psychologický efekt, kdy odradí samotného zloděje

Jaký zvolit konkrétní typ?

Pokud již máme jasno v tom, že bezpečnost našich dveří chceme skutečně zlepšit, je určitě dobré vědět, jakým konkrétním směrem se vydat, a jaké kování a kliky konkrétně zvolit. V tomto ohledu máme na výběr ze dvou možností, a to:

  • Štítové
  • Rozetové

Pokud bychom si jednotlivé možnosti měli blíže přiblížit, potom je třeba říci, že se liší hlavně svým celkovým designem a vzhledem. Samotné rozetové kování se totiž skládá ze dvou částí, a to z části, kde je umístěna klika, a dále z části, kde je umístěna cylindrická vložka.

rozetové kování

Naproti tomu štítové kování můžeme znát hlavně ze starších interiérů, jelikož celý prvek tvoří jeden jediný celek a vytváří tak pomyslný štít od kliky až po oblast zámku, tedy vložky. Obě varianty jsou samozřejmě z hlediska bezpečnosti vhodnou variantou, která dokáže výrazně přidat na bezpečnosti. Samozřejmě s ohledem na výše uvedené třídy, do které konkrétní vybraný model spadá.

[box type=“info“ ]

Před výběrem nezapomeňte změřit rozteč

Jakmile máte ve všem jasno, můžete již vyrazit konkrétní kování zakoupit. Než tak učiníte, je třeba důležitá věc, a to je rozteč. Jedná se o jednoduchou hodnotu, která ukazuje vzdálenost od osy kliky po osu zámku. Laicky řečeno vzdálenost od středu kliky po střed zámku, tedy vložky. Těmi nejčastějšími jsou poté rozteče 72 nebo 90 milimetrů. Nutno vědět, že zakoupíte-li větší nebo menší, logicky vám kování nepůjde na vaše dveře namontovat, a proto je dobré, abyste si v tomto ohledu byli maximálně jistí.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.