Interiér,  Zdi & tapety

Přírodní materiály v interiéru: Zaostřeno na břidlici

Obliba přírodních materiálů stoupá, o tom nemůže být pochyb. Ale nejde jen o tradiční dřevo a kámen – s velkým zájmem se setkává také břidlice. Její těžba má u nás dlouholetou tradici a mezi charakteristické vlastnosti vysoká kvalita. Jakožto obkladový materiál tedy splňuje všechny podstatné předpoklady – je stálobarevná, variabilní a vysoce odolná. My dodáváme, že navíc dokáže zvýšit celkovou estetickou hodnotu interiéru.

shutterstock_248188012

Jak vzniká břidlice?

Břidlice je hornina, která vzniká dlouhodobým usazováním jílovců a prachovců. Těží se v dolech a dosahuje širokého spektra barev – od modrých odstínů až po černou. Vzhledem k tomu, že se dobře štěpí v rovině, lze z břidlice snadno vytvářet tenké desky. Česká břidlice se u nás těží od 18. století a vydobyla si dobré jméno i ve světě. V minulosti se často využívala jako střešní krytina, dnes se z ní vyrábí dlaždice, obklady a interiérové dekorace.

Břidlice a současné trendy

Zmínili jsme, že přírodní materiály hrají prim. Důvod, proč mezi ty nejoblíbenější patří také břidlice, je naprosto logický – je univerzální a dokáže zajistit dokonalý efekt. Je kvalitní, cenově dostupná a v mnoha případech zastoupí výrazně dražší mramor.

Uplatnění v interiéru je vskutku široké – designéři používají břidlici v koupelnách, jako dekorace na zdech, ale také povrchy podlah nebo obklady krbů. Z břidlice lze vytvořit působivé mozaiky, které prostor elegantně oživí.

Výhody břidlice v kostce:

  • stálobarevnost
  • nadprůměrná odolnost
  • skvělé tepelné a izolační vlastnosti
  • ekologičnost
  • barevná variabilita
  • minimální údržba
  • nadčasovost

Pokud se vám břidlice líbí, není jediný důvod, proč byste si ji neměli pozvat domů. Ať už to bude formou obkladů nebo jiného architektonického prvku či dekorace, určitě nešlápnete vedle!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.