Středobodem každého pokoje je ústřední osvětlení. Patří mezi prvky, které přežijí i výraznější rekonstrukci a dělají nám tak společnost po mnoho let. Ta „správná“ by proto měla být i nadčasová. Zároveň platí, že na velikosti záleží. Zatímco malý lustr většímu prostoru neposkytne dostatek světla, robustní kus bude v malém interiéru zbytečně zavázet.
Ani sebevětší lustr však neprosvětlí místnosti atypických rozměrů a právě tehdy přichází vhod stacionární lampy. Ty dokáží navodit správnou atmosféru a často nahradí i primární osvětlení. Moderní kousky bývají vybaveny nejrůznějšími praktickými „vychytávkami“ v podobě stmívačů a přepínačů intenzity světla. Ať už však si vyberete jakýkoliv model, jeho zdroj světla by měl být v každém případě zapuštěn do stínítka tak, aby vás neoslňoval.
Neměli bychom zapomínat ani na zdánlivě nepodstatné doplňkové lampy, jejichž účelem není prosvětlit prostor, ale podtrhnout krásu a design specifických zákoutí a interiérových prvků.
A které materiály právě frčí? Vysoustruženému dřevu už dávno odzvonilo a nahradil ho kov. Speciálně upravovaný hliník, chrom nebo nerezová ocel – ať je vaším favoritem jakákoliv varianta, v žádném případě nešlápnete vedle. Co se týče stínidel, je výběr ještě rozmanitější. Sklolamináty, polykarbonát nebo ručně foukané sklo se hodí prakticky do každého interiéru, ale chybu neuděláte ani v případě vhodně zvoleného textilu.
Klasické starodávne lustry už nie sú v móde, každý hľadá niečo jednoduché, elegantné a použiteľné.
Hodně zajímavé řešení, jak přivést denní světlo do jinak špatně osvětlených místností jsou světlovody.
O křišťálových lustrech jsme psali nedávno u nás na DriftDesign.cz 🙂
Souhlasím, světlovody se hodí zejména do místností, kde okno přímo dát nemůžete. My jsme tak prosvětlili celou koupelnu.
Souhlasím, my například máme koupelnu v prvním patře a není tam ani jedno okno. Světlo by se nám velmi hodilo a už zvažujeme křišťálové tubusové světlovody.