Moučníky,  Vaření

Domácí RAW čokoláda

Skvělá domácí čokoláda je vyrobena pouze ze zdravých přírodních surovin, ale chutná skvěle, takže jí nikdo neodolá.

x_MG_4998

Nevíte co je to RAW? Raw v angličtině znamená syrový a to je celá podstata této stravy. Raw food je strava tvořená pouze ze syrových rostlinných jídel, někdy se označuje taky jako vitariánství nebo živá strava. Tito lidé však nejí žádná živá zvířata, právě naopak, jí pouze rostlinou tepelně neupravenou stravu. Proč? Rostliny obsahují spoustu vitamínů a enzymů, které se však při teplotě nad 44°C ničí. Navíc takové průmyslově vyrobené jídlo jako je třeba čokoláda obsahuje spoustu konzervantů, stabilizátorů a dalších věcí, které našemu tělu příliš neprospívají. Přírodní suroviny naopak obsahují samé prospěšné látky. Dali byste vašemu domácímu mazlíčku čokoládu nebo brambůrky? Ne. Psi mají trávení velmi podobné tomu našemu, a přesto by jim takové jídlo způsobilo problémy se zažíváním. Důvod je jasný, toto jídlo pro něj není přirozené. A je snad přirozené pro lidi?

Domácí čokoláda je opravdu snadná na přípravu, suroviny jsou sice trochu dražší, ale zato získáte kvalitní zdravou a dobrou čokoládu. Pokud chcete mít pravou syrovou RAW čokoládu, musíte si pohlídat, aby i suroviny byly RAW, syrové arašídové máslo se dá koupit ve zdravé výživě a bývá většinou více tekuté na rozdíl od těch, které obsahují různé další látky, takže v nich vlastně ani moc arašídů není. Místo kukuřičného sirupu se dá použít i med, javorový sirup nebo šťáva z ananasu. Kokosový tuk by měl být při pokojové teplotě tuhý, obsahuje totiž více nasycených mastných kyselin, jeho bod tání je však poměrně nízký, takže ho stačí chvíli dát do teplého prostředí (ideální je vodní lázeň, rozhodně ne mikrovlnka) a za pár sekund se tuk rozpustí. Kakaové boby se dají koupit v celku ale i v prášku, u celých bobů je problém s mixováním, ne vždy se totiž podaří je rozmixovat úplně na prášek, takže v čokoládě budou malé kakaové kousky, to však neubírá na chuti čokolády.

Všechny suroviny stačí smíchat dohromady. Pokud je hmota moc tuhá, přidejte více tuku. Pokud máte hodně  tekuté arašídové máslo, přidejte ho raději méně. Kdo má rád sladké, může naopak přidat více arašídového másla, karobu či kukuřičného sirupu. Tato hmota už je vlastně výsledná čokoláda, takže se dá hned jíst. Pro lepší vzhled a manipulaci je však lepší čokoládu zmrazit, můžeme si buď jednoduše udělat čokoládovou placku, kterou pak nalámeme na kousky, nebo čokoládu naplnit do formiček. Čokoládu pak stačí nechat pár minut v mrazáku a hned ztuhne, bohužel však také rychle taje při pokojové teplotě, neobsahuje totiž žádné nezdravé ztužené tuky, které by ji udržely ztuhlou. Proto se musí skladovat v chladnu, je však tak dobrá, že většinou hned zmizí, takže skladování nemusíme moc řešit. 🙂

Čokoláda z tohoto receptu obsahuje asi 40% kakaa. Neobsahuje ale žádný umělý cukr, lepek ani mléčné složky.

x_MG_4993

Čas: 10 minut         Množství: 150g            Náročnost: snadné

Potřebujeme:

  • 60g kakaových bobů
  • 16g karob
  • 30g kokosový tuk
  • 30g arašídového másla
  • 14g kukuřičného sirupu
  • ½ lžičky vanilkové esence

Postup:

  1. Kokosový tuk si dáme do misky, kterou dáme do větší misky s horkou vodou, kokosový tuk se tak rozpustí.
  2. Kakaové boby si v mlýnku na kávu či v mixéru rozmixujeme na co nejmenší kousky, ideálně prášek.
  3. Kakaový prášek smícháme spolu s tukem a dalšími surovinami. Vznikne těstovitá hmota. Pokud je hmota moc tuhá, přidáme více tuku.
  4. Připravíme si tácek nebo talíř vyložený pečícím papírem, hmotu rovnoměrně rozetřeme na tenkou vrstvu a dáme na pár minut do mrazáku.
  5. Až hmota ztuhne, rozlámeme ji na kousky a máme hotovo.

Čokoládu skladujeme v mrazáku, vydrží klidně i půl roku, ale většinou ji sníme hned.

x_MG_4976

x_MG_4978

x_MG_4979

x_MG_4992

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.