nadymani
Podporujeme,  Tipy & praktické informace

Jak se zbavit nadýmání

[dropcap]B[/dropcap]olí Vás často břicho? Pociťujete křeče v břiše? Máte někdy pocit, že Vám musí prasknout břicho? Cítíte se jako nafukovací balón? Nadýmáním trpí čím dál tím více lidí a bohužel trápí více ženy než muže. Může být způsobeno různými zdravotními problémy nebo onemocněními. Nadýmání obvykle není nebezpečné, ale je velice bolestivé. Příznaky je možné zaměnit s jinými zdravotními problémy, jako je třeba zánět slepého střeva či ledvinová nebo žlučníková kolika. Nejčastěji však nadměrná plynatost nastává po požití určitých druhů potravin.

nadymani

Přičiny nadýmání

Nadýmání je běžné, ale obtěžující příznak s mnoha příčinami. Nadbytek plynů obvykle způsobí nevhodná strava, která vede k zácpě, za nadýmáním také může být zadržování vody v těle, zvláště před menstruací.

Premenstruační syndrom (PMS), je soubor příznaků před nástupem menstruace. Patří mezi ně i otoky, trávicí obtíže a nadýmání. Pokud trpíte těmito příznaky, dbejte na dostatek vápníku (1 200 mg denně) a hořčíku (200 až 400 mg denně) ve stravě. Podle odborníků oba tyto minerály pomáhají ulevit od příznaků PMS včetně nadýmání.

Jednou z příčin také obvykle bývá zadržování vody v organismu.

Nadměrné zadržování vody v těle mohou způsobit i potraviny bohaté na sacharidy, jako jsou pečivo, těstoviny nebo pizza. Pokud se nechcete ráno probudit s nafouknutým břichem, neměly by být tyto potraviny součástí vaší večeře.

[box type=“info“ ]

Jednou z příčin může být i obyčejné mluvení při jídle. Pokud totiž společně s pokrmem spolykáte nadměrné množství vzduchu, způsobí to, že se vám břicho také nafoukne. Proto se držte zásady, kterou jste se učili už jako malí ve školce.

Při jídle se nemluví.

[/box]

 

Jak na nadýmání

Vybírejte si potraviny bohaté na draslík. Ten pomáhá regulovat rovnováhu tekutin v těle a zabraňuje nadýmání. Mezi potraviny s vysokým obsahem draslíku patří zralé banány, mango, špenát, rajčata, ořechy a chřest. Chřest navíc obsahuje aminokyselinu zvanou asparagin, která má močopudné účinky a pomáhá tak proti zadržování vody v organismu.

Jedním ze skvěle fungujících, přírodních, močopudných prostředků, je čerstvě nasekaná petrželová nať. Tu by měl mít doma v květináčku každý, kdo často trpí pocitem nafouklého břicha a nadýmáním.

Nadýmání způsobují také bublinky v perlivých nápojích.Proto by lidé, kteří často trpí nadýmáním, měli pít hodně čisté neperlivé vody.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *