podlahové krytiny
Podporujeme

5 klasických podlahových krytin – jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Pojďme se spolu teď podívat na výhody a nevýhody pěti klasických podlahových krytin. Zjistíte, jaké jsou zkušenosti s jednotlivými podlahami v praxi a budete tak schopni si vybrat materiál, se kterým budete mít nejméně starostí.

podlahové krytiny

Přírodní kámen

Tento typ podlahové krytiny dobře přenáší teplo z podlahového topení, vytváří dojem luxusu a má velmi dlouhou životnost, kdy na něm budete postupem času pozorovat pouze minimální změny (nemění barvu, nekroutí se). Další výhodou je jeho nezničitelnost, neuškodí mu voda, upuštěný talíř či hrnek. Nevýhodou přírodního kamene v kuchyni je náchylnost usazování nečistot v drobných spárách, kde se postupně může začít vytvářet i plíseň. Toto vytváří zvýšené nároky na údržbu tohoto typu podlahy, který ale na druhou stranu nepotřebuje žádné lakování, barvení apod. Největší pochyby ve Vás ale zřejmě bude budit cena, metr čtverečný podlahy z přírodního kamene přijde i na 1 000 Kč.

Dřevo

Přírodní materiál, který se v kuchyních příliš nepoužívá s ohledem na jeho cenu, náchylnost k poškrábání a poškození rozlitou vodou. Další nevýhodou dřevěné podlahy v kuchyni je jeho hlučnost a sklony k rychlému opotřebení ve vytížených částech (u kuchyňské linky, pod židlemi). Pokud jde o výhody tohoto typu podlahy v kuchyni, jde o snadnou údržbu a možnost lokální opravy například kolem již zmíněných prostor s vysokým provozem. Zde je však riziko toho, že se Vám, i s ohledem na změnu barvy dřeva v průběhu času, nepodaří trefit stejný odstín.

Linoleum

Velmi odolný typ podlahové krytiny, které je v České republice dobře známý, dříve jsme jej mohli najít snad v každém panelovém bytě. Výrobci linolea ušli za posledních 20 let dlouhou cestu a dnes si můžeme vybírat z téměř nekonečné nabídky vzorů a barev. Při správném postupu pokládání Vám linoleum může sloužit až do konce života. Při nesprávném postupu pokladu se Vám linoleum může začít kroutit v rozích a vytvářet „bubliny“ uprostřed. Výhodou linolea je jeho odolnost, neuškodí mu rozlitá voda, není náchylné k poškrábání jako dřevo a vyžaduje pouze základní údržbu. Nevýhodou linolea je, že pokud se Vám podaří jej na některém místě poškodit, budete muset vyměnit celou podlahovou krytinu, což je v tomto případě pracné.

Keramika

Keramická dlažba, stejně jako dřevo, je velmi hlučná při provozu, oproti jiným podlahovým krytinám může být poměrně chladná. Další nevýhodou jsou nečistoty usazujících se ve spárách, kdy je dobré volit dlažbu o co největších dílech tak, aby spár bylo co nejméně. Keramika je na druhou stranu poměrně odolná, levná a rovněž zde najdete nepřeberné množství vzorů. Pokud pomineme již zmíněné nečistoty ve spárách, není s touto podlahovou krytinou spojena žádná náročnější práce při údržbě. Pokud však dojde k poškození některé části dlažby, rovněž se budete muset smířit s tím, že náhrada je poměrně pracná (dlažba je přilepena lepidlem k podlaze a není snadné nahradit poškozenou dlažbu tak, aby nedošlo ke škodám i na okolních kachlích).

Laminát

Velmi oblíbená podlahová krytina, kterou najdeme i v řadě obýváků a pokojů. Laminát je náchylný na poškrábání z nečistot, stejně tak mu může uškodit rozlitá voda (pokud ji hned nesetřeme). Výhodou laminátů je jejich příznivá cena, relativně dlouhá životnost (při vyšším vystavení dennímu světlu mohou postupem času ztrácet svou barvu), nenáročná údržba. I zde pak platí, že pokud se Vám podaří poškodit část podlahy, budete ji muset vyměnit celou.

Připraveno na základě materiálů společnosti Kouba Interier, studiem specializujícím se na návrhy interiérů a rekonstrukce bytů.

Nyní je již jen na Vás, abyste si určili, která z nevýhod pro Vás představuje nejmenší problém a naopak, která z výhod pro Vás má největší cenu. Přeji hodně zdaru při vybírání!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.