Světlo do koupelny
Komerční články

Jak správně vybrat světlo do koupelny?

Osvětlení v domácnosti byste určitě neměli brát na lehkou váhu. Ideální je na něj myslet už během projektování nové stavby nebo rekonstrukce. Dalo by se říct, že každá místnost má jiné nároky na osvětlení a jinak tomu není ani u koupelny. Vhodné je návrh osvětlení svěřit architektovi nebo designérovi, protože výsledek může stát opravdu za to. Ale na co si dát pozor, pokud budete vybírat světlo do koupelny sami?

Vsaďte na LED světlo do koupelny

Dnes jde ještě stále nakoupit různé druhy osvětlení. Doporučujeme se však zaměřit na LED technologii. Počáteční investice je sice o něco málo dražší, ale vyplatí se. Ve výsledku vám LED světlo do koupelny ušetří peníze, a to hned z několika důvodů. Jednak má dlouhou životnost, a to až 30 000 hodin svícení, to je skoro 14 let, pokud byste svítili 6 hodin denně. Ale také účinnost více než 90 %. Kromě toho je průměrná poruchovost LED osvětlení pouze okolo 1,2 %. Díky tomu a mnoha dalším výhodám je LED světlo do koupelny nejlepší možnou volbou.

Vždy dbejte alespoň na 2 světelné zdroje

Doby, kdy v koupelně stačilo jedno osvětlení, jsou dávno pryč. Dnes jsou potřeba v koupelně minimálně 2 zdroje osvětlení. Jedno hlavní světlo, například bodová světla do koupelny a druhé světlo, ideálně jako světlo nad zrcadlo, které by mělo mít vždy své vlastní osvětlení. Má to výhodu především v tom, že nevznikají stíny, které často mohou zhoršovat ženám líčení a podobně. Navíc ne vždy potřebujete intenzivní hlavní světlo.

Bodová světla do koupelny

Bodová světla neboli také bodovky, jak se jim zkráceně říká, jsou vhodným hlavním osvětlením koupelny. Ideální je zvolit vestavné bodové osvětlení, které se instaluje například do sádrokartonových podhledů. Bodová světla do koupelny jsou vhodná díky tomu, že svítí kolmo dolů, takže nevznikají stíny, pokud je takových bodovek v koupelně víc.

Pro hlavní osvětlení koupelny doporučujeme zvolit spíše světlo v chromatičnosti denní bílé. Ideální je zejména proto, že nezkresluje barvy. Ocení to hlavně ženy během líčení, kdy jednotlivé barvy budou opravdu takové, jaké jsou. Nestane se pak, že žena bude na denním světle vypadat úplně jinak, než původně zamýšlela. Ideální je chromatičnost nad 4000 Kelvinů.

Světlo nad zrcadlo

Jak už jsme zmínili, vždy by v koupelně měly být 2 zdroje světla. Tím druhým zdrojem je světlo nad zrcadlo. Opět zvolte LED osvětlení zrcadla, protože se jedná o spolehlivou a moderní technologii. Takové světlo se umísťuje přímo nad zrcadlo, a to tak, aby nevznikaly odlesky a světlo například nepříjemně neoslňovalo. U světla nad zrcadlo máte větší prostor a můžete vybrat i různá designová osvětlení, která ozvláštní prostor v koupelně a celkově pozvednou její design.

Osvětlení zrcadla

Opět zvolte vyšší chromatičnost světla, protože zejména u světla nad zrcadlo potřebujete chromatičnost v denní bílé. Stejně jako v případě bodových světel do koupelny, volte i tady barvu světla okolo 4000 Kelvinů. Obecně je do koupelny lepší chladnější světlo v denní bílé, a to například také s ohledem na náš cirkadiánní rytmus.

TIP: Pokud si nejste jisti svým výběrem osvětlení do koupelny, můžete si přečíst další tipy a rady, jak na osvětlení koupelny.

Pozor na vlhkost a odolnost vybraných svítidel

Do koupelny není možné použít jen tak nějaké světlo. Vybírat musíte vždy světlo, které je chráněno proti vlhkosti nebo stříkající vodě (podle umístění světla). Minimální ochrana, která se udává takzvaným stupněm krytí, je IP44 – ochrana proti vlhkosti a stříkající vodě v různých úhlech pod nízkým tlakem. Světlo do koupelny s takovým stupněm krytí je zcela bezpečné a můžete ho bez obav použít.