dům
Komerční články

Jak vybrat vhodné bydlení?

[dropcap]J[/dropcap]ste mladý pár toužící vyzkoušet si první společné bydlení? Nebo jste rodina, která se chce přestěhovat do většího? Či jste starší generace, která hledá klidnější lokalitu, kde by mohla trávit své stáří? Ať už jste v jakékoliv zmíněné skupině, rozhodně i vy máte určité nároky na to, jak by mělo vaše bydlení vypadat. Pojďme se tedy podívat na to, podle čeho vlastně vybírat.

dům

Správná lokalita je základ

Ačkoliv se mnozí z nás neradi stěhují, někdy je to zkrátka nezbytné. A to ať už pro pracovní nabídku, kterou máme, nebo i pro dostupnost kvalitních škol pro naše děti. Vybrat tedy tu správnou lokalitu je rozhodně to nejdůležitější. Kromě zmíněného by měla hrát roli i dobrá občanská vybavenost, čistota města i okolí, bezpečnost, dobrá dopravní obslužnost, ale i případné restaurace, divadla, obchody a mnoho dalšího.

[box type=“info“ ]

Náš tip: Najdeme vám bydlení v Olomouci. Vybíráme ty cenově nejvýhodnější byty v Olomouci. Zobrazte si nabídku kliknutím na odkaz a vyberte si vysněné bydlení. Konkrétní nabídky najdete na webu Musilreality.cz.

[/box]

Je lepší pronájem nebo koupě?

Jakmile máme o správné lokalitě jasno, můžeme přistoupit k tomu, zda budeme chtít nemovitost pouze pronajmout, nebo kupovat. V případě mladého páru je jistě lepší začít první roky společného života pronájmem. Nejenom že si tak můžeme vyzkoušet společný život, ale v případě založení rodiny můžeme přemýšlet třeba o větším. V pokročilejším věku je určitě dobrou volbou právě koupě, jelikož je z hlediska samotných nákladů o něco výhodnější. Navíc současné hypotéky jsou poměrně výhodné, a tak v případě splácení se daná částka neliší tolik, pokud bychom ji porovnali i s částkou za nájemné, které bychom platili v případě první varianty.

Byt nebo dům? Záleží na našich preferencích

Podobně jako v případě volby koupě nebo pronájmu, je třeba zamyslet se nad tím, zda raději bydlet v domě, nebo zvolit byt. Tyto varianty úzce souvisí s lokalitou, ale i naším věkem a rodinným zázemím. Pro početnější rodiny je rodinný dům rozhodně skvělou volbou. Zde je třeba určitě zmínit i rodinné domy v Olomouci, které jsou skvělou možností, jak bydlet na okraji tohoto města, a to v klidném a čistém prostředí, přitom s dobrou dostupností centra. Byty jsou poté vhodné především tam, kdy chceme bydlet skutečně v téměř samotném centru a jeho okolí, kde zkrátka pro rodinný dům není místo.

Mnoho lidí se ale rozhoduje i podle praktičnosti. Je jasné, že s rodinným domem je spojeno mnohem více práce, a to jak z hlediska úklidu, tak i údržby. Na druhou stranu nám dá daleko více soukromí, což je oproti bytu také plus. I tyto aspekty je třeba při výběru zvážit.

Obytnou plochu volte podle počtu lidí v domácnosti

Máme-li jasno v tom, zda si nemovitost koupíme či pronajmeme, a zda se bude jednat o byt nebo dům, můžeme přistoupit k hledání konkrétních nabídek. Zde by měla rozhodovat i obytná plocha, tedy počet čtverečných metrů, které jsou součástí daného objektu. Zde je dobré zohlednit počet obyvatel dané jednotky. Rozhodně nemusí vždy platit, že domy jsou větší než byty. Mnoho současných developerských projektů počítá i s byty nad 150 čtverečných metrů. Ty jsou už hlavně pro ty nejnáročnější. Oproti nim jsou ty nejmenší, s plochou okolo 30 metrů, které jsou zase ideální pro jednotlivce nebo mladé páry.

shutterstock_142024078

[box type=“info“ ]

Důkladná prohlídka je základ

Následně už stačí pouze vybrané nemovitosti navštívit. Rozhodovat by měl celkový technický stav samotného domu nebo bytu, a rozhodně je vhodné zeptat se i na případné závady, sousedy, nebo nákladnost provozu z hlediska energií. A je-li i toto v naprostém pořádku, už vám nic nebrání v tom, abyste si s majitelem plácli, a nemovitost byla vaše.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.