těsto na muffiny
Vaření

Těsto na muffiny  

[dropcap]M[/dropcap]áte chuť na něco moc dobrého? Co takhle dezertík v podobě nadýchaného muffinu? Ale jak ho připravit? Máme pro vás recept na vynikající univerzální těsto, ze kterého můžete udělat jakýkoliv muffin. Dle chuti do něj přidáte rozmačkané banány, kousky čokolády, oříšky nebo třeba marmeládu. Příprava je rychlá, snadná a výsledek stojí za to!

těsto na muffiny

Bezlepkový muffin 

Jak upéct bezlepkový muffin? Velmi jednoduše – stačí, když nahradíte klasickou hladkou mouku v poměru 1:1 polohrubou kukuřičnou a rýžovou moukou. Doporučujeme část mouky nahradit mletými ořechy, mákem nebo jemně strouhaným kokosem, čímž předejdete tomu, aby těsto nebylo suché (to u bezlepkových mouk hrozí). Namixujte třeba 100 g ořechů / mandlí / máku / kokosu, 100 g rýžové mouky a 100 g polohrubé kukuřičné mouky. Tedy v poměru 1:1:1.

Ingredience na muffinové těsto

[starlist]

  • 250 g hladké mouky (případně bezlepkové mouky, viz. výše)
  • 200 ml mléka (nebo 200 g jogurtu a trochu mléka)
  • 100 g cukru
  • 85 g másla (rozpuštěného a zchladlého)
  • 2 lžičky prášku do pečiva
  • špetka soli
  • vanilkový cukr
  • 2 středně velká vejce

[/starlist]

Pozor, na slaný základ cukr nedávejte. Přidejte sůl a koření (např. bazalka, tymián, oregano apod.). Jogurt můžete nahradit třeba kefírem. Další ingredience přidejte dle chuti a fantazie.

Postup přípravy muffinového těsta

Připravte si menší a větší misku. Do menší vsypte všechny sypké ingredience (mouka, kypřící prášek, cukr krupice) a do větší všechny tekuté ingredience (mléko, vejce, olej).

Promíchejte tekuté a pak sypké ingredience. Stačí vařečkou a nad případnými kousky si hlavu nelamte. Do větší misky s tekutými ingrediencemi vsypte obsah menší misky a směs jemně promíchejte. Těstem naplňte formičky, do kterých předem vložíte papírové košíčky. Ingredience vám postačí na cca 20 muffinů.

Předehřejte troubu na 180°C a muffiny pečte po dobu cca 20 – 25 min. Že jsou hotové, poznáte dle zlatavé barvy. Nezapomeňte do nich píchnout špejlí – pokud ji vytáhnete i s kousky nalepeného těsta, nechte muffiny ještě chvíli dopéct.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.