Blogy,  Bydlení,  Byty,  Chaty,  Dekorace,  Domy,  Inspirace pro bydlení,  Interiér,  Rozhovory

Jak vypadá jaro v květinářství a příprava na Velikonoce? Odpovídá p. Silvie Petrášová

Jelikož skončila zima a přišlo všemi milované jaro, rozhodla jsem se nakouknout do květinářství od Silvie Petrášové… Jak dopadl rozhovor a co pěkného paní Silvie v tomto období tvoří, najdete níže.

Co říkáte na jaro? Tvoříte?

 Miluji jaro. Je pro mě tak pozitivní, barevné, nabíjí mě energií.  V mém obchůdku se snažím mít vše barevné, čerstvé. Prosazuji především čerstvé rostliny a řezané květiny. Dále různé větvičky, mechy aj. Shromažďuji postupně různé blbůstky, aby mi to pak šlo pěkně od ruky. Tento rok jsem se zaměřila na sesazované košíky, mísy, květináče a podobně. Zahradníci neváhají a stále šlechtí různé nové druhy macešek, pomněnek, sedmikrásek, cibulovin a to vše já nutně potřebuji pro svou práci. Sesazované koše k jaru prostě patří. Lze je zakoupit v různých tvarech, velikostech i barvách. Momentální trend jsou koše bílé, šedé a samozřejmostí zůstávají koše přírodní.

(fotky z květinářství Acord v Českém Těšíně)

Jak je to se slovem „Velikonoce“ a přípravou na svátky jara? Dodržujete tradice?

VELIKONOCE – ty já osobně moc nemám ráda. Ta příprava na ně (z obchodního hlediska) je veliká, ale osobně miluji jen velikonoční pondělí, kdy brzy ráno moji kluci (manžel a syn) vyrážejí na šmigrus a já s dcerou vyrážíme na hory. V obchůdku tomu tak ale není. Tam velikonoce fičí. Spolu s kolegyněmi tvoříme věnečky, košíčky, dekorace do váz. Čím více se blíží Velikonoce, tím větší množství květin prodávám. V nabídce se snažím mít minimálně pět barev tulipánů, narcisy jak plnokvěté, tak jednoduché, irisy, anemone aj.
Malá ukázka z tvorby Silvie Petrášové
Silvie pokračuje: V tomto jarním období hospodyňky znovu uklízí své domovy, myjí okna, na kterých moc dobře vypadají miniaturní macešky různých barev, nasazené do proutěných truhlíků, dozdobené třeba jen jutovou či lýkovou mašli. Miniaturní macešky se liší od klasických macešek tím, že udělají nádherný koberec až přes truhlík. Vykvétají a dělají parádu až do poloviny července. Zákaznice, které toto u mě vyzkoušely, se rok co rok vracejí zpět. Jedna sazenice vychází na 15 Kč a nadělá spoustu parády. Macešky v kombinaci třeba se sedmikráskou lze také uplatnit do nádob před dům. Do těchto nádob lze také přidat pár cibulovin. Hyacint by udělal velkou parádu a ještě by pořádně provoněl. Dekoraci lze doplnit březovým proutím, břečťanem, či kočičkami. Flizelinová, nebo skleněná vajíčka, či klasické kraslice můžeme také použít na větvičky, zapíchnuté do aranžmá. 
Věnce jarní a velikonoční
4
Za rozhovor i fotečky „květinářství Acord“ moc děkujeme.
Opět krásná inspirace pro všechny tvořivé lidičky. Napište nám, jak se vám dekorace líbí. Michaela

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.