Bydlení,  Dekorace,  Interiér

Jakých chyb se lidé nejčastěji dopouští při výběru barev?

Výběr barev do interiéru s sebou přináší vždy velké rozhodnutí. Je to možná i jedno z nejtěžších designových kroků. Je pro nás složité si představit, jak bude barva vypadat na zdi, když se v nádobě tváří jinak.

Příliš rychlé rozhodování

Odborníci doporučují, že by člověk měl nechat barvu na sebe nejprve nějakou určitou dobu působit. Není to z toho důvodu, že byste na ni jednoznačně za pár dní změnili názor, ale proto, že se barva mění i v závislosti na denním světle. Bude zkrátka a jasně vypadat jinak, když je pod mrakem nebo svítit slunce. Je tedy rozhodně na místě vyčkat pár dní, než se mezi vzorky barev rozhodnete.

Umístění vzorků těsně vedle sebe

Naneste na zeď v malém množství více barev a chvíli počkejte. Vyzkoušejte je v různých částech místnosti s jiným osvětlením. Díky tomu získáte lepší ideu o tom, jaký bude výsledný barevný efekt v kteroukoli denní dobu.

Tu barvu, kterou si zvolíte, byste měli mít stále rádi, ať už je ráno nebo třeba večer. Na přirozeném světlu i umělém osvětlení se barva bude trochu měnit. Vyvarujte se testování vzorků ve zcela prázdné místnosti. Dokonce i v případě, že jste se právě nastěhovali nebo chcete pokoj vyprázdnit. Než s výmalbou začnete, ponechte nějaký nábytek a dekoraci v místnosti.

Je celkem logické, že zkoušení více barevných možností těsně blízko sebe způsobí chaos. Jednotlivé barvy se budou navzájem rušit a neulehčí vám finální volbu barvy. Když se podíváte na různé odstíny bílé barvy, nejsou úplně stejné. Mohou mít náznak do žluta, zatímco jiné jsou mírně do modra. Tato jemná základní barva se nazývá podtón.

Kromě vzorkování barvy v prostoru, porovnejte podobné odstíny a podtóny (teplé, studené) i na nábytku a dalších doplňcích. Nejste si jisti, zda má barva barvy teplý nebo chladný podtón? Proveďte tento trik. Pokud nevíte, zda se jedná o konkrétní odstín bílé a je tu přítomen nádech žluté, broskvové, modré nebo zelené – zkuste umístit svůj barevný vzor na kousek bílého papíru. Na pozadí ho lépe určíte.

Držíte se s výběrem barev při zemi?

Jednou z největších chyb je ta, že se lidé při výběru barvy, bojí interiér vyzdobit barvou. Když třídíte vzorky barev, nevyhýbejte se odvážnějšímu odstínu. Zářivý odstín modré nebo zelené či šedé je top. To platí, když vybíráte jeden odstín. Když jich je více, je lepší zvolit jen pár barev. Příliš mnoho barev ve stejné místnosti bude působit rušivě. Někdy méně, znamená více. Jde-li o texturu a kontrast, zaměřte se více na použití látek a uměleckých děl, které vám přinesou do bytu nový rozměr.

Symbolika barev: co nám mohou vnést do interiéru?

Zelená

Podporuje osobní růst, obnovu, svěžest a klid. Často se používá jako neutrální barva v kombinaci s jinými barvami, jako je tomu v samotné přírodě.

Vhodné místnosti: kuchyně, ložnice, studovna, pracovna

Modrá

Produkuje klidnou a odpočinkovou atmosféru, rozšiřuje obzory a osvěžuje mysl.

Vhodné místnosti: ložnice (sedativní a relaxační účinek)

Hnědá

Poskytuje bezpečí. Používá se především jako akcentní barva.

Vhodné místnosti: obývací pokoj

Černá

Elegantní a významná barva. Také akcentní barva.

Vhodné místnosti: kuchyně s jídelním koutem

Bílá

Čistí, energizuje a osvěžuje. Hodí se do teplých slunečných částí bytu

Vhodné místnosti: kuchyně

Červená

Symbolizuje vášeň, obohacuje, stimuluje, zahřívá, dramatizuje, podporuje pohyb a aktivitu.

Vhodné místnosti: chodby, herny, jídelny

Žlutá

Zvyšuje energii a dává místnosti živý a svěží dotek.

Vhodné místnosti: kuchyně, obývací pokoj, jídelna

Oranžová

Stimuluje chuť k jídlu, podněcuje konverzaci, vytváří teplo, je veselá a živá.

Vhodné místnosti: rušné společenské herny, kuchyně, rodinné pokoje