Blogy,  Bydlení,  Byty,  Domy,  Inspirace pro bydlení,  Interiér,  Kuchyně,  Nábytek,  Obývací pokoje,  Tipy & praktické informace

Citrusové plody jsou výborné pro zdraví i dobrou náladu!

Kdo nemá na citrusové plody alergii, ten si šťavnatého ovoce v létě opravdu užívá.

Pomeranče, citróny, mandarinky, grapefruity a limetky, patří k našemu nejoblíbenějšímu exotickému ovoci a dobíječům energie. Najdeme je skoro v každé domácnosti. Existuje velká řada dalších druhů, sladkých a voňavých, jako například pomelo (což je kříženec grepu a pomeranče), kumquat (nejmenší citrusový plod, s chutí mandarinky a citrónu) nebo sweete (plod tvarem podobný citrusu, chutí podobný pomelu). (zdroj obrázku: st1.thehealthsite.com)

Víte, že citrusové plody mají dobrý vliv na zdraví?

Tyto plody se používají v potravinářství, lékařství, kosmetickém a parfumérském průmyslu. Velké oblibě se těší pro svoji příjemnou chuť, barvu, počet kalorií a z důvodu velkého obsahu vitamínů. I když citróny a limetky běžně (pro jejich kyselost) nejíme, jsou pro použití do nápojů dokonalé. Všechny plody obsahují velké množství vitamínu C, kyselinu listovou, draslík, hořčík, křemík, vápník.

Sklenka čerstvě vymačkané šťávy je údajně stejně silná jako šálek silné kávy. Slupka a kůra obsahuje pektin a limonen (aroma). Kůra pomeranče obsahuje velmi výrazné vonné silice a je bohatá na bioflavonoidy, důležité látky pro funkci cév. Mezi další pozitiva patří: citrusy podporují imunitu, odolnost vůči virovým infekcím, snižují hladinu cholesterolu, mají dobrý vliv na trávení, snižují krevní tlak, udržují správnou hladinu cukru v těle, napomáhají hubnutí, čistí organismus od nečistot.

Vždy ovoce před použitím důkladně očistěte a umyjte, vyhnete se tak mnohým alergiím na chemické postřiky! V případě alergie na citrusové plody se raději domluvte se svým lékařem, jaké výrobky a ovoce jsou pro vás vhodné.

Žlutá, oranžová a zelená, působí dobře na psychiku!

(zdroj obrázku: pinterest.com)

Mnoho odborníků se shodlo na tom, že oranžová, žlutá a zelená barva působí na lidský organismus velmi pozitivně, zlepšuje náladu, zmírňuje únavu, ovlivňuje naši psychiku, údajně ulevuje od depresí, snižuje teplotu, má chladivý účinek, podporuje chuť k jídlu. (zdroj obrázku: encrypted-tbn0.gstatic.com)

Žlutá – světlo a optimismus v jednom, barva slunečních paprsků, bojuje proti strachu, zlepšuje náladu, má vliv na rychlejší dech, uklidňuje nervy, uvolňuje napětí, povzbuzuje k odvaze a důležitým rozhodnutím.

Oranžová – je spojením červené a žluté. Vyjadřuje citovou souhru. Je to barva ovoce, slunce, léta, ohně, květin. Dobíjí energii, uklidňuje. Patří k barvám, které podporují kreativitu, radost a chuť do života, vytváří prostor pro pochopení. Pomáhá zvládat šok a nemile překvapení. Má dobrý vliv na nervy a mysl. Bojuje proti negativním myšlenkám a depresivním stavům, je oblíbenou barvou u optimistů a extrovertů, otevírá bránu pro přátelství, vztahy, lásku.

Zelená – působí dobře na naše zdraví, uklidňuje, pomáhá proti bolesti hlavy, je to barva naděje, života, pokoje, harmonie, klidu a volného toku myšlenek. Zelená vyvolává rovnováhu těla i duše a celkově zlepšuje náladu.

Takže až budete mít někdy chuť dobít baterky, sáhněte třeba po pomeranči nebo si vymalujte pokoj na zeleno.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *