Blogy,  Bydlení,  Tipy & praktické informace,  Zahrada

Klíště umí znepříjemnit pobyt v lese i na zahradě

Klíště, je nebezpečné malé stvoření, které člověku kazí pobyt v přírodě, na zahradě, a kdekoli, kde je zeleň.

Stačí krátká procházka  a můžete si nezvaného návštěvníka odnést na oblečení, kůži, vlasech. Netýká se to jen lidí, ale všech mazlíčků, kteří rádi běhají v trávě venku. Zakousnuté klíště nebolí, nesvědí a snaží se schovat na místo, kde ho není vidět, miluje krev. Najdeme ho v trávě, keřích, listnatých stromech, dokonce i ve vyšších nadmořských výškách. Dokáže přežít bez krve rok, životní cyklus klíštěte má tří fáze (larva, nymfa, imago). Zatím nebyl výskyt zaznamenán v bažinách, borovicových, akátových a jehličnatých lesích, včetně hospodářské obráběné půdy.

(zdroj obrázku:dropbox.com)
Klíště přenáší tyto nemoci:
U nákazy záleží na době přisátí a délce infikování.
  •  klíšťová encefalitida
  • lymská borelióza
  • anaplazmóza (ehrlichióza) a jiné
Pomáhá: očkování, biorepelent, vitamín B, česnek, pivo a samozřejmě důkladná prohlídka těla po každé procházce. Rádo se přisává kdekoli na kůži, nejlépe v místech, kde ho neuvidíte: ve vlasech, za ušima, leze do slabin, loketních jamek, pod kolena, třísla, nohy. Na místě kde se parazit přisaje ke kůži, dochází k přenosu slin do krve a tím k infekci (záleží, zda jde o klíště infikované). Pokud takovou situaci zjistíte, klíště jemně vytáhněte (nejlépe umělohmotnou pinzetou), kývavým pohybem, až se pustí, nestlačujte moc jeho zadeček a snažte se neutrhnout hlavičku, kusadla. Místo pak vyčistěte alpou, lihem nebo tea tree olejem. Nikdy nedávejte na přisáté klíště olej nebo krém, klíště pak do rány zvrací, a pokud je nemocné infikuje ránu ještě více. Mrtvého parazita spláchněte do záchodu nebo zabalte do papíru a vyhoďte do popelnice, nedoporučuje se na něj sahat holou rukou.
Jak na klíšťata? Někdo používá vitamín B, jiný jí česnek, nebo používá přírodní repelent z bylinek. Do přírody noste světlé oblečení s dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty, které si zastrčte do bot, oblečení je nutné doma (po procházce) vytřepat, vyprat a tělo prohlédnout, umýt. Také stojí za zmínku – neseďte dlouho v trávě, protože pokud není čerstvě posekaná, nebude bezpečná. (zdroj obrázku: iamexpat.nl)

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.