Komerční články

Červnová péče o keře a stromy

Červen je měsícem první ovocné úrody, především pokud jaro bylo teplé. Je také měsícem vhodným pro letní řez mladých stromů i tvarování keřů. Proto natáhněte montérky a rukavice, obujte pracovní boty a vyrazte na zahrádku, věnovat se nějakou chvíli živým plotům a ovocným stromům.

Sběr zralých a úklid opadaných plodů

Pokud bylo jaro teplé, můžete už v měsíci červnu sklízet třešně nebo rybíz. Na přelomu jara a léta opadává z ovocných stromů množství nedozrálých plodů, které na zemi rozhodně nenecháváme, aby se nám v zahradě nešířili škůdci. Naopak je průběžně likvidujeme, aby se v zahradě nešířili škůdci a choroby.

Stromy, které mají obvykle velké množství plodu, pravidelně přihnojujeme. Také je důležité provádět opatření proti případným chorobám a již zmíněným škůdcům. U jabloní a hrušní, které mají příliš vysokou násadu plodů, provádíme ruční probírku. Mezi plody ponecháme rozestup přibližně 10 cm.

Tvarujeme živý plot a další keře

Máte kolem pozemku nasazený živý plot? Pak by nebylo špatné zbavit ho nově narostlých letorostů. Pokud jsme to nestihli koncem května, pak ještě počátkem června provádíme stříhání živých plotů. Pravidelné zastřihávání zajistí plotům pevný růst.

Pokud se jedná o větší plot, vezměte si na pomoc plotové nůžky s delší a kvalitní střižnou lištou, která zaručí i na delších zelených stěnách rovnoměrný a úhledný řez. Při střihu plotu se držte jednoho hlavního pravidla. Vždy se začíná bočními plochami a vrchní linie se dělá až úplně nakonec.

Pustit se můžete i do tvarování solitérních keřů. U volně rostoucích (tzv. přírodních) živých plotů se řez provádí obvykle po odkvětu. Pokud v živém plotu zahnízdili ptáci, počkáme s prvním řezem na jejich vylétnutí.

Letní řez mladých stromů

Aby byl strom zdravý a další roky plodil ovoce, je nutné ho pravidelně prořezávat. K řezu stromů jsou nutné kvalitní zahradnické potřeby, jako například zahradnické nůžky, prodloužené zahradnické nůžky a ruční pilky.

Samotný řez a načasování hraje prim. V druhé polovině června nastává vhodný čas na letní řez u mladých stromů. Ořezem podpoříme růst hlavního výhonu i kosterních větví. Všechny výhony směřující do středu koruny zkrátíme za třetím listem. Pokud objevíte konkurenční výhony, odstraňte je až na větevní kroužek.

Řez v červnu je vhodný také u některých meruněk, které v prvních letech po výsadbě tvoří nadměrně dlouhé letorosty bez postranního obrostu. Proto se u nich doporučuje zkrátit nové letorosty v červnu o třetinu až polovinu. Tím dojde ke zmírnění jejich růstu a na ponechané části se podpoří tvorba plodonosného obrostu.

Pokud je pro vás ořezávání stromů a celkově arboristika neznáma voda, můžete si na pomoc přizvat odborníka. Arborista vám ukáže jak na správný ořez stromu, ale také vám poví jaký je stav jednotlivých stromů ve vašem sadu nebo na zahradě.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.