Tipy & praktické informace,  Zahrada

Kdy vysazovat česnek? Počkejte si, zabráníte mnoha problémům!

Chcete si vypěstovat pro sebe a případně pro svou rodinu česnek? Nebudete jej muset kupovat, následně vám dopřeje mnohem větší sílu, protože vypěstovaný česnek je přeci jen jiný než takový, který koupíte v obchodě. Silnější, chutnější a také zdravější? Možná ano. Přeci jen, když koupíte český česnek a ten čínský, je to opravdu podstatný rozdíl v chuti. Jste netrpěliví a už by vám bylo milejší začít sadit česnek? Ještě vyčkejte, nejde o správné načasování. Kdo si počká, ten se dočká, minimálně podle odborníků a těch, kteří mají se sadbou česneku bohaté zkušenosti. Podle nich je nejlepší zasadit česnek někdy v listopadu nebo v prosinci. Proč tak pozdě? To se pokusíme osvětlit v následujícím článku.

Správné načasování

To je klíčové pro spoustu věcí, nejen v zahradnictví a sázení jednotlivých rostlin a plodin. Zaměříme-li se na pranostiky, pak víme, že by se měl česnek sázet někdy v půlce října, přesně by se měl sázet na Havla. Zahrádkáři se však shodují, že toho není zrovna to nejlepší období, minimálně podle nich samotných. Raději doporučují všem, kteří s nimi řeší sadbu česneku vydržet a počkat. Nejlépe do již zmíněného listopadu a prosince. Pro sadbu česneku je klíčová teplota půdy a ta se ještě v říjnu může různě měnit, což česneku neprospívá. Všichni víme, že počasí v posledních letech bývá teplejší i během podzimu.

Teplota půdy by se měla, podle odborníků, usadit pod devět stupňů Celsia. Jde o teplotu, která je totiž velmi dobrým pomocníkem v prevenci hniloby. Bude-li vyšší, pak se může objevit nebezpečná houbová choroba, která může plodinu napadnout a z česneku, který jste sadili, se nic moc neurodí. Česnek potřebuje pořádně zakořenit, což je v listopadu ideální a zároveň nehrozí, že začne předčasně rašit a vy se budete muset vyrovnat i s tímto problémem. Můžete česnek sadit i na jaře, ale podzim je pro něj mnohem lepší období.

Připravte si záhon

Pro česnek musíte na svém záhonku připravit místo, to bez debat. Ideální je místo, které je prosluněné a vyhřívané. Nejlepší místo je takové, kde je půda hluboká, kam můžete česnek uložit. Následně by měla být hlína středně těžká až propustná. Pro pěstování není nejlepší, když je půda zbytečně mokrá. Před samotným sázením záhonky zryjte a odstraňte důkladně plevel. Chcete přispět k lepšímu růstu? Nepoužívejte přímé chlévské hnojení, raději použijte kompost, který je dobře vyzrálý. Pozor na dusík, to česnek úplně nemá rád.

Příprava česneku

Pozor na skladování česneku, protože to je důležité. Mohou ho snadno napadat houbové choroby. Existují dva druhy – paličák a nepaličák. První disponuje paličkou uprostřed česnekové hlavičky, druhý má jen nať. Oba druhy jsou de facto stejné a jsou si rovnocenné, odlišnost jsou pouze ve sklizni. Paličák se sklízí, když list začíná žloutnout a konec stvolu je rovný. Nepaličáky se sklízí, když nať žloutne.

Jak česnek sadit?

Dopředu si připravte dostatek místa na záhoncích. Vyhlubte rýhy, které budou tak akorát pro česnek. Nad vrcholkem stroužku by mělo být asi šest centimetrů zeminy, aby mohl česnek hezky prorůstat. Dejte česneku dostatek prostoru, nechte jej od sebe vzdálené asi třicet centimetrů, cože je prostor, který česneku postačí. Rozdělte jej na jednotlivé stroužky, slupku ponechte. Pozor na ty, které jsou nějak zkažené nebo poškozené, ty dejte raději bokem. Použijte lopatku, ne sázecí kolík, aby v jamce nezůstávalo místo, kde nebude zemina, a jednotlivé stroužky nepodléhaly zkáze.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.