Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Nepřekonatelné afrikány neboli aksamitníky

[dropcap]J[/dropcap]e jen málo letniček, které se mohou rovnat s doslova nedostižnými aksamitníky. Na současném trhu jsou k dostání v mnoha druzích, ale existují jich dokonce celé stovky.  S kvetením začnou už při předpěstování a trvale pokračují až do pozdního podzimu. Jejich pěstování se daří nejen zkušeným zahrádkářům ale i začátečníkům. Jediné, co snad může od jejich pěstování někoho odrazovat, je jejich specifická vůně. Aksamitníky neboli afrikány patří k těm nejspolehlivějším letničkám, které můžete pěstovat.

Původ rostlin

I když se rostlinám říká afrikány, nejsou původem z Afriky, ale z Mexika a Latinské Ameriky. Později Španělé dovezli rostliny do Evropy a následně aksamitníky na jihu Španělska a severu Afriky dokonce zplaněly. Proto se jim lidově říká afrikány.

Jejich výrazné aroma způsobují sirné deriváty, které jsou v nich obsažené a za určitých podmínek jsou dokonce schopné hubit některé organismy, například molice, třásněnky anebo háďátka. Právě z těchto důvodů a nikoli pouze pro okrasu se často pěstují na okrajích zeleninových záhonů anebo i uvnitř skleníků.

Nenáročné pěstování

Pěstování aksamitníku, jak jsme již zmínili, není nikterak náročnou záležitostí. Sadbu lze naprosto bez problémů vypěstovat doma za oknem anebo v pařeništi. Vyset se dají i přímo na záhon, kde se pak vyjednocují anebo rozsazují.  Předpěstované rostliny vysazujeme ven až po takzvaných“ třech zmrzlých“, kdy už je neohrozí ranní mrazíky. Nástup jejich růstu i kvetení je poměrně rychlý, a tak postačí vyset je pouze měsíc předem, což znamená v první půli dubna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejoblíbenější druhy

Dnes jsou nejběžněji pěstovány 3 druhy: aksamitník drobnokvětý, aksamitník rozkladitý a aksamitník vzpřímený.  Aksamitník drobnokvětý (Tagetes signata) vytváří bohatě větvené keříky s velkým množstvím drobných kvítků rozkvétajících již brzy zjara a kvetoucích až do zámrazu. Vzhledem k nízkému vzrůstu se tento typ využívá hlavně k osazování okenních truhlíků, ale i do smíšených rabat.  K dostání jsou ve žluté, oranžové i červené barvě.

Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) patří k všeobecně nejoblíbenějšímu druhu.  Jeho keříky jsou spíše nízké a rozkladité, mají hluboce vykrajované listy a objevuje se na nich velké množství středně velkých květů rozličných barev a také žíhaných variant. Jednotlivé odrůdy se liší jak tvarem, tak základními odstíny barev a jejich kombinací s žíháním vznikly doslova stovky variant. K nejznámějším druhům patří „Tiger Eyes“ a „Karmen“.

Třetí nejoblíbenější druh aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta) má květy velké někdy až 10 cm v průměru.  Bíle kvetoucí druh „Kilimanjaro White“ patří k vysokým odrůdám. Varianta aksamitníku Pollux má květy podobající se chryzantémám. Nižší varianty z této skupiny jako například „Cupidon“ najdou své uplatnění opět hlavně v truhlících, jelikož mají kompaktní vzrůst a bohatě kvetou.

[box type=“info“ align=“aligncenter“ ]

Léčivé účinky
Aksamitníky jsou zároveň i léčivé rostliny. Čaj z nich připravený zklidňuje žaludek a nálev se používá při bolestech břicha, případně se přidává do koupelí při onemocnění revmatismem.[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.