Exteriér,  Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Muchovník – pěstování

Slyšeli jste již o keři jménem muchovník? Nebo snad, říká vám něco pojem americká borůvka? Obojí představuje zajímavou dřevinu, která nachází v našich zahradách poslední dobou stále častější místo. Aby také ne, vždyť se jedná o poměrně nenáročnou a přizpůsobivou dřevinu, které plně vyhovují středoevropské klimatické podmínky. Muchovník hezky kvete, dává chutné a zdravé plody a v neposlední řadě vás potěší i na podzim svým krásně zbarveným listím!

muchovnik

Hlavním pozitivem je nenáročnost

Největší předností muchovníku je jeho nenáročnost. Keř plně snáší i silnější mrazy. Daří se mu téměř v jakékoliv půdě. Navíc se jedná o samosprašnou rostlinu, takže stačí pořídit klidně třeba na zkoušku pouze jeden kus. Keř není náchylný dokonce ani na škůdce nebo nějaké specifické choroby. Plody pak dozrávají v průběhu letních měsíců.

Slunné stanoviště

Muchovník má rád slunné stanoviště – tím je docíleno vyšší plodivosti. Do jámy, kam se bude muchovník vysazovat, se vyplatí přidat humus. Dřevina snáší velmi dobře i období sucha, přece jen je však dobré především v těchto měsících občasná zálivka. Muchovník může dorůstat i do větších rozměrů. Je vhodné ho zastřihávat a tvarovat jeho korunu. Pravidelným zastřiháváním či zařezáváním dochází rovněž k jeho omlazení. Jedná se o dlouhověký keř, který začíná plodit zpravidla druhý nebo třetí rok po výsadbě.

Z jednoho keře i několik kilogramů plodů

V závislosti na velikosti konkrétního keře muchovníku můžete od poloviny června až do konce srpna sklízet klidně i deset kilogramů plodů.
Jedná se o malé, fialové bobule nápadně podobné borůvkám. Co se týká jejich využití, je širokospektré. Kromě sezónního pojídání a dochucování nejrůznějších pokrmů můžete samozřejmě plody i usušit nebo zavařit a nechat si je na zimní čas. Vhodný je i odvar z listů, který má napomáhat při žaludeční nevolnosti!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.