Komerční články

Obyvatelé Skandinávie pějí na tepelná čerpadla chválu, proč je tomu u nás někdy jinak?

Tepelná čerpadla mají ve Skandinávii dlouhou tradici, a i v prostředí dlouhých a tuhých zim, tento zdroj tepla se osvědčuje již několik dekád a postupně z přízně obyvatel Švédska či Norska vytlačuje „konvenční“ zdroje tepla v podobě kotlů na tuhá paliva či olej. Zároveň, i při vysoké zátěži způsobené hlubokými mrazy, tepelná čerpadla ve Skandinávii dokáží fungovat i více než 20 let. tj. dnes v těchto zemích najdete jednotky instalované v devadesátých letech minulého století.

Jak je tedy možné, že v České republice, která nemá ani zdaleka tak kruté a dlouhé zimy, se najde tolik nespokojených majitelů tepelných čerpadel? Odpověď je pragmatičtější, než byste si mysleli.

Špatně zvolený typ čerpadla

Bohužel, na českém trhu působí i takoví prodejci čerpadel, kteří mají ve své nabídce pouze 1 typ tepelného čerpadla, a to jednotky vzduch-vzduch. Tato čerpadla je snadné instalovat, ze všech typů tepelných čerpadel jsou nejlevnější, a tak se o ně zajímají prakticky všichni z těch, kdo uvažují o čerpadlech jako primárním zdroji tepla pro svou nemovitost.

Jenže, tepelná čerpadla vzduch-vzduch nedokáží vyrábět dostatek tepla v hlubokých mrazech, proto je k nim dodáván elektrokotel. Jak venkovní teplota padá pod bod mrazu, rovněž roste cena vyráběné energie. Jednotky vzduch-vzduch mají v porovnání s ostatními typy čerpadel nízký topný faktor a hodí se spíše do menších nemovitostí s malým počtem místností.

Pro velké rodinné doby jsou nejvhodnější jednotky země-voda, které mají výrazně nižší spotřebu elektřiny a stejně tak dokáží po celý rok vyrobit dostatečné množství tepla. Pokud majitel nemovitosti nemá dostatečně velký pozemek k umístění zemních kolektorů čerpadel země-voda, lze využít i jednotek se systémem voda-vzduch, které mají minimální nároky na prostor a dokáží vyrobit dostatek tepla po celý rok.

„Odfláknutá“ instalace

Kvalita instalace čerpadla má vliv nejen na jeho výkon, ale i životnost. Jak již bylo zmíněno výše, někteří prodejci zvládnou nainstalovat pouze jednotky vzduch-vzduch. Nejlepší řešení je, pokud instalaci čerpadla provádí tým pracovníků, který s tímto má bohaté zkušenosti, tj. ne „univerzální“ stavební firma či dokonce novopečený majitel čerpadla vlastními silami. Při výběru prodejce je tedy nutné se ptát, jak je zajištěna instalace.

Zavádějící informace

Na tuzemském trhu, stejně jako všude na světě, působí nepoctiví prodejci čerpadel, kteří u svých produktů uvádí nepravdivé informace, nejčastěji se jedná o manipulaci s:

  • topným faktorem tepelného čerpadla
  • poskytovanými zárukami
  • dostupnosti a ceně náhradních dílů

S vidinou koupě kvalitního produktu za nízkou cenu, řada majitelů tepelných čerpadel si domů odváží čerpadlo vyrobené z nekvalitních materiálů, jehož konstrukční řešení nesplňuje národní standardy. U takových čerpadel pak nelze očekávat několik let trvající bezporuchový provoz s nízkými provozními náklady.

Absence servisu

Abychom byli spravedliví, je nutné zmínit, že za své špatné zkušenosti s čerpadly si někdy mohou i samotní majitelé, resp. ta část z nich, která ignoruje pravidelnou údržbu čerpadla či realizaci pravidelného servisu. Stejně jako osobní automobily, i tepelná čerpadla vyžadují pravidelnou péči, typicky se jedná o:

  • doplňování chladicí kapaliny
  • čištění vzduchových filtrů
  • úklid okolí venkovní jednotky čerpadla
  • kontrola izolací a stavu spojovacích materiálů

V případě, že nedochází k pravidelné údržbě či servisu ze strany odborníka, hrozí brzký nástup „problémů“ v podobě sníženého výkonu či dokonce poruchy.

Pokud tedy uvažujete o tepelném čerpadlu jako hlavním zdroji tepla pro Vaši nemovitost, mějte na paměti výše uvedené body a zvýšíte tím šanci na to, že se stejně jako obyvatelé Skandinávie budete těšit z dlouhodobě nízkých účtů za energie a stabilních dodávek tepla, jehož výroba nepředstavuje vysokou zátěž pro životní prostředí.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *