Komerční články

Proč by Vás měl zajímat COP tepelného čerpadla?

[dropcap]N[/dropcap]a výkon a spotřebu hledíme, když kupujeme auto, televizi, vysavač či sekačku na trávu. Proč tedy nepostupovat podobně i v případě, kdy vybíráte tepelné čerpadlo? Které je, na rozdíl od sekačky či televize, investicí v řádu desítek či stovek tisíc korun s dobou trvání v řádu desítek let.

screen-abecedacrpadel

Nejde přitom jen o poměr výkon/spotřeba mezi jednotlivými výrobci tepelných čerpadel, ale také mezi jednotlivými systémy.

Za pravdu nám dají majitelé tepelných čerpadel vzduch/voda žijící v oblasti Krkonoš, Krušných hor či třeba Beskyd. Na vlastní kůži se už totiž přesvědčili o tom, že jednotlivé systémy tepelných čerpadel jsou vhodné do různých podmínek.

Výhodnost jednotlivého typu tepelného čerpadla ovlivňují podmínky, za kterých tepelné čerpadlo používáte (venkovní teplota), dispozice Vaší nemovitosti (menší počet větších místností vs. větší počet menších místností) a to, na co chcete tepelné čerpadlo použít (ohřev bazénu, vytápění nemovitosti ohřev vody v kuchyni a koupelně). Jen velmi těžko pak najdete odpověď na otázku „které tepelné čerpadlo je nejvhodnější pro mou nemovitost?“ na internetu. Ve Vašem vlastním zájmu je zde nezávazná konzultace s některým z prodejců tepelných čerpadel, nejlépe pak takovým, který prodává tepelná čerpadla všech systémů.

Tento prodejce nejdříve určí, které systémy tepelných čerpadel jsou schopné uspokojit Vaše požadavky (například tepelnými čerpadly se systémem vzduch/vzduch není možné ohřívat vodu) a následně vypočítá topný faktor (COP – Coeficient of Performance) jednotlivých systémů tepelných čerpadel ve Vašem konkrétním případě, který Vám řekne, který systém tepelných čerpadel je pro Vás nejvýhodnější po ekonomické stránce.

[box type=“info“ ]

COP = výkon tepelného čerpala v kW/spotřeba elektrické energie na provoz tepelného čerpadla v kW

[/box]

Například u tepelných čerpadel vzduch – voda klesá topný faktor spolu s venkovními teplotami, kdy od určitého bodu toto tepelné čerpadlo nestačí na vytápění nemovitosti a jeho majitelé tak musí během zimních měsíců často „přitápět“ kotlem. Naproti tomu tepelná čerpadla se systémem země/voda si udržují vysoký topný faktor i během zimních měsíců. Jak sami vidíte u níže uvedených příkladů z webu www.abeceda-cerpadel.cz, topný faktor tepelného čerpadla vzduch/voda výrazně klesá už při teplotě 7°C, což jsou teplota, pod kterou se rtuť teploměru dostane během zimních měsíců i přes den.

  • COP 4,5  tepelné čerpadlo země/voda při teplotě nemrznoucí směsi v zemi  0°C (0/35)
  • COP 3,9 tepelné čerpadlo vzduch/voda při teplotě venkovního vzduchu 7°C  (7/35) 
  • COP 4,5 tepelné čerpadlo vzduch/voda při teplotě venkovního vzduchu 10°C (10/35)    

[box type=“warning“ ]

Nenechte se tedy zlákat marketingovými „taháky“ jednotlivých prodejců, konzultujte svůj záměr pořídit si tepelné čerpadlo s odborníkem, který má ve své nabídce všechny systémy tepelných čerpadel a může Vám tak nezávisle poradit (a hlavně vypočítat), který systém tepelného čerpadla je nejvýhodnější ve Vašem konkrétním případě.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.