kuchyň
Bydlení

Rady a tipy: Jak na úložné prostory v kuchyni?

[dropcap]K[/dropcap]aždý z nás potřebuje doma množství úložných prostor – na boty, na oblečení, na knížky či na hračky dětí. A to nemluvíme o kuchyni. Kam uskladnit všechny ty hrnce a talíře, domácí spotřebiče, utěrky a potraviny? Kuchyň zkrátka vždycky bývala, a jak to tak vypadá, vždycky bude zmateným místem plným hrníčků nejrůznějších tvarů, mističek nejrůznějších velikostí a všelijakého koření. Nebo snad ne? Přinášíme vám inspiraci, tipy a rady, jak na úložné prostory v kuchyni.

Kdo z nás by nechtěl mít kuchyni hezky uklizenou a hlavně uspořádanou. Kdo by nechtěl, aby všechno bylo na svém místě? A nejideálnější představou většiny z nás je jistě přání, abychom předtím, než se dostaneme k hrnci, který potřebujeme, nemuseli vyskládat celou polici plechů, pánví a misek, které jej zakrývají. My jsme pro vás vybrali ty nejvychytanější a nejstylověji řešené tipy na kuchyňské úložné prostory.

Vlastní spíž

Nejideálnějším řešením pro kuchyňské úložné prostory je pravděpodobně vlastní spíž. Spíž neboli komora představuje dokonale organizovaný prostor, kde má všechno svoje místo. Může mít podobu vlastní malé místnosti nebo větší či menší skříně, která většinou bývá zabudovaná do stěny.

Avšak i takovou komoru můžete vyšperkovat a vylepšit pomocí výsuvných košů či vysouvacích dveří, které nezabírají místo do prostoru

Rohové zásuvky

Pokud však člověk nemá jednu malou místnost navíc nebo mu v kuchyni nezbývá přebývající místo na další skříň, musí hledat jiná řešení. A právě takovým důmyslným a kreativním řešením, které zapojuje do hry i nevyužívané prostory, jsou rohové zásuvky. Rohové zásuvky jsou navíc hlubší a prostornější než běžné zásuvky, a proto vytvářejí ideální úložný prostor například pro hrnce.

Kreativní a netypický příborník

Většina z nás je pravděpodobně zvyklá na klasický příborník, do kterého se pokládají vidličky a lžičky na ležato. A většina z nás také pravděpodobně uzná, že takový příborník je při větším počtu příborů zcela nepraktický a nepřehledný. Navíc se vám do něj nevydají vařečky, naběračky a další nádobí. Zajímavým řešením se tak může stát netypický příborník, do kterého vydáte jak příbory, tak i vařečky a naběračky. Stačí je namísto pokládání postavit.

Zásuvka pod dřezem

Polička pod dřezem se může zdát naprosto nevyužitelná. Na druhou stranu je to to nejideálnější místo, kde můžete uskladnit veškeré kuchyňské čisticí prostředky. Pokud si se zásuvkou trochu pohrajete, můžete z ní vytvořit dokonalou vysouvací poličku, takže se nebudete muset naklánět pod odpadní trubky.

Vysouvací zásuvka s košem

Velmi atraktivním řešením je zabudování odpadních košů do zásuvek, a to nejlépe do vysouvacích zásuvek, díky kterým se k odpadnímu koši dostanete snadno. Tento typ zásuvek schová to, co by návštěvou nemělo být viděno a na co se nechcete dívat ani vy.

Přehledný organizátor pro plechy na pečení

Jednou z klasických otázek, týkajících se kuchyně, bývá otázka, kam dát plechy, velké pánve či nádoby na muffiny. Jsou dlouhé a neskladné a do normálních polic se nevydají. Zajímavým a praktickým řešením je úzký organizátor, který by měl být umístěný poblíž trouby. Zásuvka by měla být rozdělená několika přepážkami, které tak přehledně zorganizují všechny vaše plochy a velké pánve.

Zásuvka, do které ukryjete kuchyňské spotřebiče

Pokud patříte k těm lidem, kteří nechávají veškeré kuchyňské spotřebiče, jako jsou mixéry, šlehače a další příruční nástroje, postavené jen tak na lince, pak byste jim měli uvolnit jednu ze zásuvek. Uvidíte, že na kuchyňské lince najednou budete mít dvakrát tolik místa a na spotřebiče se vám aspoň nebude prášit.

Hluboká skříň poslouží jako organizátor ingrediencí

Pokud nemáte dostatek prostoru na vlastní spížku, pak ji můžete nahradit aspoň hlubokou skříní, která poslouží jako organizátor koření a jiných ingrediencí na vaření. Do skříně si namontujte poličky, a to i na vnitřní stranu dveří. Díky organizátoru budete mít všechno hnedka po ruce.

Vysouvací skříňka s pracovní deskou

Velmi oblíbeným řešením nedostatku plochy pro přípravu jídel, jsou vysouvací skříňky. Jde o skříňky, které působí jako součást kuchyňské linky. Jakmile však potřebujete více místa pro vaření a krájení, stačí skříňku jen vysunout a v tu chvíli máte plochu navíc.

Organizátor koření

Každý z nás má doma nejméně deset různých druhů koření. Problém však nastává s otázkou jejich uskladnění. Kam je umístit? Jak je mít přehledně uspořádané a nemuset tak deset minut hledat majoránku nebo pepř? Ideálním řešením tohoto problému jsou organizátory na koření. Stačí jen na vnitřní stranu dvířek od jednotlivých zásuvek namontovat poličky a do nich pak koření přehledně naskládat.

Kuchyňská pracovnička či sekretář pro vyřizování pošty a kontrolování úkolů

Velmi inspirativní je umístění malé pracovničky či sekretáře do jednoho z kuchyňských rohů. Vytvoříte si tak místo, kde budete moct vyřizovat korespondenci či kontrolovat úkoly a při tom vařit večeři. Díky malé kuchyňské pracovničce s pořadači, regály a šanony zabijete dvě mouchy jednou ranou a ušetříte nejen prostor, ale hlavně i čas.

Hluboká zásuvka namísto kredence

Pro úhledné uspořádání nádobí vám poslouží hluboká zásuvka s nastavitelnými kolíky, mezi které budete moci ukládat talíře, talířky, misky i mističky. Díky kolíkům vám nádobí při vysouvání zásuvky nebude po zásuvce tančit a zůstane pevně připoutané na místě.

Mističky pro domácí mazlíčky

Pokud máte domácí mazlíčky, kteří u našeho národa představují nedílnou součást domácnosti, bude se vám hodit tip na praktické zakomponování zvířecích mističek do interiéru kuchyně. Pokud navíc nechcete, aby se vám váš domácí mazlíček motal pod nohy, pak mu jeho mističky zabudujte přímo do okraje kuchyňské linky.

Poličky otevřené do prostoru

V kuchyni se většinou setkáváme se zakrytými a uzavřenými policemi, do kterých se dostaneme jen při otevření dvířek nebo vysunutí zásuvky. Praktickým řešením mohou být i police otevřené do prostoru. Představují možnost rychlého uložení nádobí či nedojezeného jídla.

Vysouvací police

Naším posledním tipem jsou vysouvací police, které poskytují snadný přístup k hrncům a pánvím. Vysouvací poličky se hodí k hlubokým skříňkám, u kterých je zadní prostor většinou nevyužitý, protože se k němu nedokážeme natáhnout.

 

Zdroj: Houzz.com

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *