Pěstování rostlin,  Tipy & praktické informace,  Zahrada

Šalvěj lékařská – účinky

[dropcap]Š[/dropcap]alvěj lékařská se řadí mezi nejznámější léčivé byliny. Mnohými lidmi je dokonce označována jako lékárnička přírodního charakteru. Již v dávné minulosti mnozí předkové považovali šalvěj za symbol věčného života. Léčily se s ní mnohé neduhy, jimiž lidé trpěli. Původem je šalvěj bylinou pocházející ze Středomoří nicméně dnes se nachází i u nás a není problém ji využívat při léčbě celé řady problémů.

shutterstock_129315467

Jaké látky šalvěj obsahuje

Pro léčebné účely se nejvíce hodí listy šalvěje. Používat se dají klidně i čerstvé. Jestliže ale chcete mít tuto přírodní medicínu u sebe i v zimě, pak si můžete klidně šalvějové lístky usušit. Pokud tak chcete učinit, rozhodně je trhejte v době, kdy začíná rostlina šalvěje kvést. Listy šalvěje jsou bohaté zejména na flavonoidy, třísloviny a také na mnohé silice.

Při jakých potížích se šalvěje využívá

Šalvěj je vynikajícím pomocníkem při nachlazení. Pokud vás trápí kašel a silné nachlazení, pak určitě po šalvěji můžete sáhnout. Ideální volbou je uvaření šalvějového čaje. Ten je schopen pomoct především při bolestech v krku. Připravit šalvějový čaj není nijak složité. Buď si přímo koupíte šalvějový čaj v lékárně, anebo si jej připravíte z horké vody a dvou lžiček sušené šalvěje. Využití šalvěje je častě i při bolestech zubů. Máte-li potíže s dásněmi, pak je optimální využít kombinace fenyklu, heřmánku a právě šalvěje. Dásně by se měly zpevnit a nabrat opět na síle.

[box type=“info“ ]

Další využití šalvěje

Mimo již zmíněné léčebné účinky je ideální šalvěj i jako prevence nadměrného pocení. Využit ji můžeme klidně i na omývání pleti. Stačí k tomu pouze uvařit odvar ze dvou sušených lžic šalvěje a zhruba jednoho litru vřící vody. Pleť se doporučuje v tomto odvaru omývat minimálně dvakrát týdně. Po několika využitích tohoto odvaru bude určitě cítit, že pleť je svěží.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.