Tipy & praktické informace

Sluneční energii můžete využívat i na topení

Alternativní zdroje energie jsou takříkajíc v kurzu. Pro úsporné pasivní a nízkoenergetické domy jsou typické tyto rysy – perfektně izolovaný vnější plášť a úsporný topný systém. Ten se často skládá ze vzájemně zkombinovaných ekologických zdrojů. Tradičně nechybí solárně termické nebo fotovoltaické panely, které se podílí na šetrném hospodaření s energií. V posledních letech prošly značným vývojem a v rodinných domech se uplatňují zcela běžně.

shutterstock_70078378

Kolik energie dokáže vyprodukovat solární kolektor?

Solární kolektory jsou velmi efektivní. Jeden metr instalované plochy dokáže ročně vyrobit cca 300 až 600 kWh. Průměrná domácnost potřebuje na ohřev teplé vody přibližně 2 600 kWh. Jednoduchým propočtem zjistíte, že díky sluneční energii pokryjete nejen ohřev vody, ale i vytápění.

Solárně termické panely a krby/krbová kamna

Optimálním řešením je vybudování kombinovaného topného systému, který se skládá ze solárně termických panelů a moderního krbu nebo krbových kamen. Ještě efektivnější je využívání krbového tepla v kombinaci s teplovodním výměníkem, který se umisťuje do krbové vložky. Teplovodní výměník funguje na identickém principu jako kotel ústředního topení – teplo se do interiéru dostává topných těles, do kterých proudí horká voda. Účinnost teplovodního výměníku mohou zvýšit právě solárně termické kolektory.

„Vyždímejte“ maximum ze svého tepelného čerpadla

To ale není zdaleka vše. Díky solárně termickým panelům dosáhnete vyšší účinnosti také v kombinaci s tepelným čerpadlem. V praxi vypadá systém tak, že čerpadlo i panely dodávají teplo společně do jediné akumulační nádrže. Topný faktor a účinnost systému významně vzroste.

Shrnuto a podtrženo, sluneční energie má skvělou budoucnost a běžné domácnosti ji budou využívat stále častěji.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.