Komerční články

Topte v zimě úsporně: Na letní teploty, zakryté radiátory či ventilačku zapomeňte

Chybami se člověk učí. Přesto v zimním období to v mnoha českých domácnostech vypadá, že na vytápění se toto rčení nevztahuje. Opakování je matka moudrosti, tak si pojďme ty nejčastější chyby připomenout, ještě než vypukne hlavní topná sezona.

Radiátory
Radiátor

Hned z počátku mějte na paměti, že plýtvat teplem je nejen neekologické, ale především i finančně náročné pro naše peněženky. Je zapotřebí si tak uvědomit, že v zimě není léto, že topit pánu bohu do oken není potřeba a že vypínat kotel se nevyplácí.

Respektujte roční období a v zimě se přioblečte

Oblečení na léto, není vhodné na zimu. Respektovat roční období je základní pravidlo číslo jedna. V zimě není nutné vytápět domácnost na letní teplotu. Ideální teplota v místnostech, ve kterých trávíte čas je 21 °C. V kuchyni vám postačí 18 °C, stejně jako v ložnici a na chodbách. Vyšší teploty představují nejen plýtvání energiemi, ale i možné zdravotní komplikace. Nebraňte se proto v zimě nižším teplotám, které jsou v tomto ročním období zcela přirozené. Je-li vám chladno, přioblékněte se.

Pamatujte: Každý jeden stupeň Celsia navíc spotřebuje o 6 % více energie.

Stále myslete na odkryté radiátory

Pokud topíte podle výše zmíněných rad, nechodíte doma pouze v šortkách a v tílku, a přesto je vám zima, pak může být problém v radiátorech. Konkrétně ve špatně rozmístěných či zakrytých. Gauč, stůl, závěsy, ručníky a mnoho dalších bariér brání teplu. Je velmi důležité interiér vybavit s rozmyslem. Nábytek od radiátoru odtáhnout, závěsy roztáhnout a ručníky nesušit na topení celý den.

Pamatujte: Zakrytý radiátor může snížit účinnost topení až o 10 %.

V zimě větrejte rychle a intenzivně i několikrát denně

Jen odkryté topení a správná teplota nestačí. Důležité je se vyhnout i jedné z největších chyb českých domácností, a tou je špatné větrání. V zimě zcela zapomeňte na ventilačku a větrejte rychle a intenzivně. Nebojte se otevřít okno na plno. Elektřina je drahá, a tak neplýtvejte vaším rodinným rozpočtem zbytečně. Čerstvý vzduch do místnosti dostanete ventilačkou jen minimálně, zatímco peněz vám uteče nadmíru.

Pamatujte: V zimě větrejte tak, že otevřete okno dokořán na zhruba 5 minut, a to třikrát až čtyřikrát denně.

Opuštěnou domácnost nepřetápějte, ani nenechte vychladnout

Nejste-li doma, není nutné vytápět místnosti na 21 °C. Zároveň ale není potřeba vypnout kotel úplně a nechat zdi zcela vychladnout. Pokud k vytápění využíváte plyn, pak se vyhněte častému spínání kotle. V době nepřítomnosti snižte teplotu zhruba na 16 °C a dvě hodiny před příchodem si nastavte vytápění na vámi požadovanou teplotu. Interiér nebude tak zbytečně vytápěn přes celý den, kdy není nikdo doma, a zároveň nebude nutné při příchodu pouštět kotel naplno.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.