Komerční články

Věčné dilema – dřevěná nebo plastová okna

Fakt, že okenními otvory uniká podstatné množství tepla, je znám asi každému. Podle odborníků jde až o jednu čtvrtinu z celkového objemu tepelných ztrát a jediným možným řešením je výměna oken. Otázkou však je, jaký typ zvolit. Je lepší plast, nebo dřevo? Přečtěte si o největších výhodách a nedostatcích obou nejoblíbenějších materiálů.

shutterstock_139186169

Dřevo = tradice a originalita

Dřevo se k výrobě oken používalo od nepaměti. Je sice dražší, ale stejně tak i prestižnější a přirozenější. Pokud ve vás dřevěná okna evokují vzpomínky na mládí, kdy tyto typy oken trpěly mnoha neduhy (netěsnily a profukovaly), můžete si oddechnout. Moderní dřevěná okna mají s těmi někdejšími stejný jen název.

Konstrukce dřevěných oken prošla výraznou změnou a profily se lepí z několika vrstev. Toto opatření zabraňuje kroucení a dalšímu „pracování“, které je pro přírodní materiál typické. K výrobě se nejčastěji využívá smrk, borovice, modřín, ale také velmi oblíbené meranti. Platí, že s tvrdostí dřeva roste jeho životnost.

Eurookna, jak se dřevěným oknům nejčastěji přezdívá, se chlubí vlastností, kterou plastová okna nikdy mít nebudou – jedinečnou a nenapodobitelnou kresbou dřeva. Musíte však počítat s tím, že v průběhu času změní barvu a musíte je pravidelně udržovat. Navíc se nehodí do zdiva, které je trvale vlhké. Dřevo by mohlo chytnou plíseň a začít se kroutit i navzdory své několikavrstvé struktuře.

Nezničitelný plast

Plastová okna jsou vůbec nejrozšířenější a to především díky podstatně nižší ceně. Kromě toho jsou barevně stálá a prakticky bezúdržbová. Další přednosti, jako je kvalita kování nebo typy skleněných výplní, jsou totožné jak je známe u dřevěných oken. A nevýhoda? Plastová okna, ale ani vchodové dveře nikdy nebudou vypadat tak dobře jako dřevo.

 Rozhodnutí je na vás. Můžete investovat do dřevěných profilů a smířit se s nutností pravidelné údržby, nebo snížit nároky na estetiku (pozor, i plastová okna rozhodně nevypadají špatně) a vsadit na plast. V každém případě se vám podaří snížit úniky tepla a o to přece jde, nebo ne?

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.