Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

5 léčivých bylin vhodných pro každou zahradu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Poměrně často zapomínáme, že velká část léků, které dnes běžně používáme, pochází z přírody anebo se na přírodních produktech zakládá. Proč tedy nepěstovat léčivé byliny přímo na své zahradě a nevyužívat je k léčebným účelům přímo, aniž by procházely dalšími chemickými procesy v laboratořích.

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ (Pulmonaria officinalis)

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ (Pulmonaria officinalis) je vytrvalá bylina se silnou podzemní částí. Květy této rostliny jsou nejčastěji růžovofialové, výjimečně i bílé. Nejvyšší koncentrace účinných látek dosahuje celá rostlina od dubna do května, a proto se v tomto období také sbírá. Množí se semeny a nedaří se jí příliš v horkém podnebí. Při příznacích katarů se užívají listy a květy ve formě odvaru. Při léčení zánětů krku se používají kvetoucí vršky byliny, ze kterých se připravuje odvar. Proti omrzlinám se bylina používá ve formě obkladu.

ROUTA VONNÁ (Ruta graveolens)

Méně známá avšak pro zahrady velmi vhodná je ROUTA VONNÁ (Ruta graveolens), až 80 cm vysoká vytrvalá bylina s dřevnatějšími stonky. Rozmnožuje se semeny a k léčivým účelům se sbírá její nať, případně i listy, a to v době květu, tedy od května do června. Její nasekané mladé listy jsou využívány ve formě obkladů pro léčení abscesů. Vyluhované listy pomáhají léčit záněty ledvin a nálev z listů se používá k vyvolání menstruace.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ (Calendula  officinalis)

Snad nejpěstovanější a nejznámější léčivou bylinou našich zahrad je MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ (Calendula  officinalis). K léčebným účelům se sbírají jeho žluté až oranžové úbory – květy, které musejí být zcela rozkvetlé, sbírané za sucha a co nejrychleji usušené na dobře větraném místě. Poroste v jakémkoli typu půdy avšak nejraději na slunečném místě. Měsíček je nejčastěji využíván na přípravu čistících žaludečních čajů, které mají nahořklou chuť a zevně se s pomocí jeho listů léčí kožní choroby a menší poranění.

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ (Melissa officinalis)

Účinnou utišující bylinou užívanou při neurózách a také pro usnadnění trávení je MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ (Melissa officinalis). Mimo jiné obsahuje vysoký podíl tříslovin, hořčin a linalolu. Pro přípravu zklidňujících čajů se využívají spařené mladé bylinky. Je ideální rostlinou určenou na výsadbu v zahradách kolem plotů a do houštin. Množí se jednak výsevem, ale i dělením trsů nejlépe na konci zimy. Dá se pěstovat i v květináči. Listy této léčivky by se měly sbírat krátce před obdobím rozkvětu rostliny a její sušení by mělo probíhat co nejrychleji.

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ (Agrimonia eupatoria)

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ (Agrimonia eupatoria) může dorůst až do 1metru. Na přímé málo větvené lodyze vyrůstají malé žluté květy. Řepík kvete od června do srpna, kdy se sbírá celá rostlina a ta se posléze suší na vzduchu. Rostlina dobře odolává chladnému podnebí, pěstuje se v čerstvých půdách a velmi snadno se množí semeny. Využívá se ve formě nálevů a podává se hlavně při průjmech a žaludečních kolikách, také v případě nechutenství. Bývá součástí čistících čajových směsí, které účinně působí proti poruchám trávicího ústrojí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z dalších léčivých bylin, které se dají s úspěchem pěstovat takřka ve všech zahradách, jmenujme alespoň šalvěj lékařskou, vlaštovičník větší, zlatobýl obecný, sléz lesní, pampelišku lékařskou, mátu peprnou anebo všem dobře známou kopřivu dvoudomou.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.