Jak ušetřit,  Tipy & praktické informace

6 emocionálních překážek, které vám brání vyhodit staré věci z domu

Chcete, aby vám pokoje v domě činily radost? Vsaďte na úklid starých věcí. Motivací může být i to, že bude místo pro nové. Doma se vám pročistí vzduch a bude tu panovat úplně jiná atmosféra. Existuje až šest překážek, které lidem brání v jejich úklidu. Souvisí to se starými vzpomínkami i povahou, ale bez toho se vpřed neposunete.

Napadají vás myšlenky typu, že plesové šaty se jistě budou v budoucnu hodit a partnerova košile také? Ve skutečnosti ovšem zbytečně mrháte prostorem, který se dá využít daleko efektivnějším způsobem. Věřte tomu nebo ne, ale věci ve vašem domě hrají roli ve vašem duševním zdraví a stabilitě.

Ano, některé vzpomínky si chcete uchovat, ale proč mít v bytě např. věci po partnerovi, se kterým již dávno nežijete? Nebo věci po rodičích, babičce, dědečkovi, atd. Tím, že tyto předměty odstraníte se vám uvolní prostor pro váš nový život.

1. Touha nakupovat

Ano i to je síla, která vás táhne k neřízeným nákupům a doma hromadíte věci. Pokud neuděláte místo pro nové předměty, budete se tu cítit jako sardinky v konzervě. Dům sice bude zaplaven oblečením a náhodnými nákupy, co vás kde uchvátilo, ale to je špatně. Nakupovat by měl člověk s rozumem.

Položte si následující otázky:

Proč tyto věci potřebuji?

Co o mně vypovídají? Že jsem milován(a)?

Potom si vytvořte seznam toho, čeho se chcete zbavit a jděte do toho!

2. Vyhýbání se určitým zodpovědnostem

Tento mentální blok působí jako jed. Ano, hromadění papírů včetně neotevřených poštovních obálek, nedokončené projekty, nevrácené zboží, atd…to vše vás bude v životě pronásledovat a vyvolávat úzkost. Podkopáváte si tím sebevědomí. Je nutné mít v těchto věcech přehled a roztřídit je. Zbytečné papíry vyhodit.

3. Pryč s nepoužívanými předměty

Ať už je to starý toustovač nebo fotoaparát, ke kterému nemůže najít nabíječku, ale říkáte si, co když se ty věci ještě budou hodit? Vše má za následek jen další a další skladování k ničemu. Vždyť přece spotřebič v krabičce uložen hluboko v kuchyňské lince nikomu nepřekáží. Tam možná ne, ale když se sejde ještě s dalšími věcmi, zavládne doma chaos.

Nenechte se zlákat ani tím, že si koupíte novou konfekci oblečení, která bude o číslo menší, než ta vaše. Kupte si ty věci až v momentě, kdy se tak stane. Podobně to tak je i s plánovaným mateřstvím. Proč mít doma plno kojeneckých soupraviček, když nevíte, kdy přesně je využijete.

4. Šetření věcí na zvláštní příležitosti

Luxusní povlečení, skříně značkového oblečení, nezapálené zánovní svíčky, nepoužité koupelové soli a porcelán..jen malý výčet toho, co opět skladujete. Skrýváte za tím své obavy, že se vám to bude jednou hodit. Nebude lepší si ty věci nakoupit, až je vskutku použijete? Schraňováním věcí se nepořádku nezbavíte.

5. Darované věci od jiných lidí

Zdědili jste spoustu rodinných památek? Může se jednat o cokoliv, ale nejčastěji to bývají sady porcelánu, nehodící se dekorace, starožitnosti, atd. Nejhorší na tom je, že některé věci odmítá člověk vyhodit i z toho důvodu, že je přesvědčen o jejich cennosti. Uvědomte si, že věc, kterou vám někdo daroval měla hodnotu pro něj, ale u vás to tak vůbec být nemusí. Lidé nechtějí vyhazovat věci po blízkém zemřelém člověku. Jeho majetek si tak uchovávají jako uctění památky. Nemusíte však vlastnit všechny jeho věci, stačí jen pár.

6. Drahá věc

Je logické, že jste si třeba koupili nové džíny a jsou tak příšerně drahé, že se s nimi jen těžko rozloučíte. Mohou vám být třeba i malé, ale peníze v nich jsou, a tak vám doma leží…