Ostrůvkový digestoř. Zdroj: Unsplash.com
Komerční články

Jakou ostrůvkovou digestoř pořídit?

Moderní kuchyňské ostrůvky se pomalu stávají nedílnou součástí každé domácnosti. Mají své výhody v efektním předělení prostoru kuchyně od obývacího prostoru, slouží jako velká pracovní deska, na které může zároveň připravovat jídlo i více lidí, disponují úložnými prostory ale často i místem na sezení s barovými židličkami. V neposlední řadě ale bývá často vhodným místem na umístění varné desky.

Ostrůvkový digestoř. Zdroj: Unsplash.com
Ostrůvkový digestoř. Zdroj: Unsplash.com

Zdá se, že má kuchyňský ostrov všechny výhody, jaké potřebujete. Problémem se však často stává výběr digestoře, jejíž umístění v prostoru bývá problematičtější. Lidé jsou většinou zvyklí na klasickou nástěnnou nebo vestavnou digestoř, a proto tápou při výběru té ostrůvkové. Jaké možnosti máte na výběr?

Stropní ostrůvková digestoř

Na problémy s umístěním ostrůvkové digestoře můžete narazit hlavně v bytě, nebo starším domě, kde není možné dělat větší stavební úpravy, Pokud totiž chcete klasickou digestoř s odvodem páry trubicí ven z nemovitosti, budete na to muset stavebně připravit i váš strop, pokud jste do této doby měli odvod u zdi. Vyžaduje si to tak zajistit prodloužení trubice nad vařič, což může vést i ke snížení stropu. Toto však není pro řadu lidí šťastné řešení

Recirkulace pro snadnou instalaci

Řešením při rekonstrukci tak může být i ostrůvková digestoř v podobě moderní recirkulace. Páru neodvádí ven, ale pouze ji nasává a čistí pomocí speciálních filtrů. Pokud je to u váš případ, pořiďte si opravdu kvalitní zařízení, aby bylo odsávání a čištění vzduchu co nejefektivnější. Důležité také je aby bylo možné jednoduše vyčistit filtry, například v myčce, a aby byl chod digestoře ekologický. Zkuste si také vybírat podle způsobu ovládání a možnosti dalších funkcí, jako je třeba světlo nad vařičem.

Recirkulace může být designová i velmi efektivní a poslouží i jako světlo nad vařičem. Zdroj: Electronic-star.cz
Recirkulace může být designová i velmi efektivní a poslouží i jako světlo nad vařičem. Zdroj: Electronic-star.cz

Vestavné ostrůvkové digestoře

Řada lidí ale v moderním interiéru s kuchyňským ostrůvkem, nechtějí digestoře, které visí ze stropu. Problém mají především milovníci minimalismus a čistých linií. Kromě toho vysocí lidé mají problém s tím, že se o visací stropní digestoře často bouchají. Proto existují i jiná řešení. Digestoře, které jsou zabudované přímo do varné či pracovní desky. Nepřekáží v prostoru, mají silný tah, ale nevýhodou je většinou vyšší cena.

Výsuvné digestoře

Varné desky s vestavěnou digestoří jsou jednak větší než klasické varné desky a také jsou relativně drahé. Pokud chcete o trochu levnější řešení, můžete si pořídit samostatně varnou desku, a potom dle svého výběru například vestavěnou výsuvnou digestoř. Pokud je zasunutá do pracovní desky, je zcela nenápadná. Při potřebě odsávání se vysune a efektivně odsává páry. Problémem může být, že takové řešení zabere dost místa z plochy ostrůvku, Proto je lepší hlavně do větších kuchyní.

Výsuvné digestoře efektivně odsají páru a pachy ještě před tím, než se dostanou do prostoru. Zdroj: Electronic-star.cz
Výsuvné digestoře efektivně odsají páru a pachy ještě před tím, než se dostanou do prostoru. Zdroj: Electronic-star.cz

Opět platí že pokud chcete, aby taková digestoř vestavná do pracovní či varné desky odváděla pachy a páry ven z domu, je třeba na to stavebně prostor kuchyně připravit. Při stavbě nových domů musí být odpadová roura vložená už v základní desce domu. Při rekonstrukcích pak toto může být problematické. Ale i tento typ digestoří můžete mít jenom v podobě recirkulace s účinnými, lehce omyvatelnými filtry.