Komerční články

Bydlet v Praze za 6 500 Kč měsíčně? Žádný problém. Jak se změnily ceny pronájmů?

Bydlení se stává nedocenitelnou komoditou. Ještě před několika měsíci analytici odhadovali, že by kvůli pandemické krizi mohly jít ceny nemovitostí v Praze dolů. Tato predikce jim nevyšla, zato se ale snižují ceny nájmů. Za kolik najdete pronájem bytu v Praze?

Zdroj: Unsplash.com

Cena bydlení v Praze je dlouhodobě na vyšších příčkách a neustále roste. Ovšem zvýšil se také prodej nemovitostí, což podporují zejména levné hypotéky, o které je rekordní zájem. Češi obecně preferují vlastnictví nemovitosti, vidí v tom investici do budoucna. Opačný trend se prosazuje u nájmů, kde vyšší nabídka tlačí ceny dolů. Najít si tak pronájem bytu v Praze levně není takový problém jako kdysi. Bydlet můžete už za 273 Kč za metr čtvereční.

Proč jsou ceny nájmů tak nízko?

Příčinou nízkých nájmů v Praze může být odliv zahraničních investorů a zejména pak přesun bytů určených pro krátkodobé a sezónní ubytování (zejména pak ze služeb jako Airbnb) na trh s dlouhodobými pronájmy. Díky tomu se na něj dostalo velké množství nemovitostí nacházejících se v atraktivních lokalitách. Navíc se v nájemní byty proměnily i některé hotelové apartmány, ve kterých lze bydlet už od 6 500 Kč za měsíc.

Levně už i v centru

Praha je obecně pořád nejdražším místem k bydlení, a to i co se týče nájmů. Pokud ale chcete najít levné bydlení, hledejte nemovitosti spíše dál od centra, nejlépe v okrajových částech. Ale ani centrum nemusí být nedosažitelné, jen to bude chtít trochu více času na hledání. Právě díky tomu, že na trh vstoupily nemovitosti původně určené pro ubytování turistů, je možné najít hezké bydlení například i na Malé Straně. Takový byt o rozloze 50 metrů čtverečních můžete obývat už za 11 000 Kč měsíčně. Ovšem natrefit na takto výhodnou nabídku může být oříšek a určitě není takto dostupná každá nemovitost, která se po odlivu turistů ocitla na realitním trhu dlouhodobých pronájmů.

I v Praze ale došlo k poklesu cen nájmů, a to ve všech městských částech – nejvyšší pokles je na Praze 8, a to o celých 8 %, a pak na Praze 5 o 5 %. Ovšem nejlevnější částí z hlediska pronájmu je Praha 6, kde můžete bydlet už za 271 Kč za metr čtvereční měsíčně. Nejdražší pak stále zůstává centrum, konkrétně Praha 2 s 321 Kč za metr čtvereční a v závěsu se drží Praha 3 s 303 Kč za metr čtvereční.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bydlet v Praze za 6 500 Kč měsíčně? Žádný problém. Jak se změnily ceny pronájmů?