Komerční články

Co vědět při výběru rekuperační jednotky

Rekuperaci vzduchu rok od roku zmiňuje více lidí. Jaký je důvod? Co to je a jakou jednotku si vybrat? A proč mi to ušetří peníze? Čtěte dál.

Rekuperační jednotka

Hlavní funkci v rekuperační jednotce má výměník (=rekuperátor). Venkovnímu přiváděnému vzduchu předává teplo vnitřní vzduch. Díky tomuto systému se šetří energie na vytopení bytu i při splnění hygienických limitů.

Proč pořídit rekuperační jednotku

Nejste si jistí, proč si rekuperační jednotku koupit? Poradíme vám. V bytě vám zmírní vysokou koncentraci CO2 a navíc ho zaplní čistým vzduchem, který bojuje proti plísním. Moderní plastová okna nepropouští chlad a čerstvý vzduch. To vede k tomu, že dokola a dokola větráte, což je neekologické.

Bytová rekuperační jednotka se vyplatí hlavně na wc, v koupelnách a kuchyních, protože eliminuje přebytečné pachy a vlhkost.

Jednotky se dělí na dvě skupiny

Centrální větrací jednotka odvětrá větší objekty a přitom ji ani nezaslechnete. Bohužel je instalace namáhavější a pracnější, proto na ni myslete už při stavbě nebo rekonstrukci.

Chcete si instalaci ventilačního potrubí usnadnit? Pomůže vám systém HEATPEX ARIA.

Lokální větrací jednotku jde poměrně jednoduše zabudovat i bez vzduchotechnických rozvodů. Bohužel odvětrá pouze kus bytu (toalety, koupelny), určitě nevymění kyslík v celém domě.

Plusy rekuperačního větrání

  1. Úspora elektrické energie
  2. Znatelně zvýšená kvalita vzduchu, méně vlhkosti, plísní a nižší koncentrace CO2
  3. Letní by-pass (centrální jednotky) díky intenzivnímu nočnímu větrání ochladí celý objekt

Mínusy rekuperačního větrání

  1. Vyšší investice

Aktivní rekuperace a pasivní rekuperace – rozdíly

Pasivní rekuperace pomáhá v zimě

Rekuperační výměník se spolehá na křížící se průtokové kanálky. Jeden kanálek odvádí vnitřní znečištěný vzduch a druhý kanálek přivádí vnější čerstvý vzduch. Vnější vzduch přijímá teplo z vnitřního, což znamená, že pasivní rekuperace je vhodná hlavně v zimě. V létě to řeší rekuperační výměník s letním by-passem, který omezuje přívod ohřátého vzduchu.

Energie uložená v zásobníku

Aktivní rekuperace je vhodná i v letním období, kdy chcete přivedený vzduch ochladit. Není potřeba ani externí splitová nebo multi-splitová klimatizační jednotka. Jen se musí změnit chod výparníku a kondenzátoru.

A další výhoda je to, že aktivní rekuperace ohřeje i vodu. Během letních slunečných dnů, kdy nechcete byt zahřívat, se přebytečná energie ukládá v malém zásobníku na vodu. Za tuto rekuperační jednotku sice zaplatíte víc, ale litovat nebudete.