Komerční články

Vyberte zaručeně ta správná okna

[dropcap]V[/dropcap]ýběr oken je v současné době maximální a je jen na nás zákaznících, pro která z nich se rozhodneme. Pokud o oknech nevíte skoro nic, měli byste si nastudovat, podle kterých kritérií je nezbytné okna vybírat. Než půjdete se svými poptávkami k jednotlivým výrobcům oken, abyste si porovnali cenovou nabídku jejich služeb, musíte mít jasno v tom, z jakého materiálu bude vyrobený samotný rám oken, jak to bude s profilem konkrétního okna a také je zapotřebí promyslet si všechno okolo tloušťky skla a v neposlední řadě i kování. Zapomenout bychom neměli ani na výběr dveří, a to jak vchodových, tak i francouzských, které se také k oknům obvykle pořizují. Aspektů je zkrátka hodně, tak se na ně podívejme trochu blíže.

 

Plastová, dřevěná či hliníková okna?

O tom, že chcete mít skutečně kvalitní okna, není pochyb. Ať už si vyberete rám z plastu, dřeva, anebo hliníku, určitě neuděláte chybu. Všechny tři rámy jsou skutečně kvalitní, nicméně každý z nich má poněkud odlišné vlastnosti.

Plastová okna

U plastových oken je vynikající fakt, že se jedná o okna maximálně bezúdržbová. Vzhledově určitě také nijak neurazí, jelikož lze vybírat z celé řady barevných variant. Rozhodně se nemusí jednat o klasický bílý plast. Z vnější strany můžete mít rám třeba hnědý a zevnitř klidně bílý anebo bude oboustranně stejný. Profil padne do plastového rámu kterýkoli.

Dřevěná okna

Řadíte-li se spíše mezi zastánce ryze přírodních materiálů, pak jsou pro vás určena dřevěná okna. Dřevěná okna mají dlouhou životnost a mají schopnost dýchat. To znamená, že jsou schopna efektivně bránit vlhkosti a vzniku plísní. Dřevěná okna disponují i vysokým tepelným odporem a umí snížit hluk.

Hliníková okna

Chcete-li opravdu majestátní vzhled oken ve svém domě, pak se můžete rozhodnout pro hliníková okna. Hliníkový rám vypadá naprosto perfektně se svou nezaměnitelnou barvou. Okna jsou vysoce odolná a také nabízejí dlouhodobou výdrž. Výhodné jsou u nich i velmi malé nároky na údržbu. Kromě občasného umývání oken není zapotřebí vůbec nic.

Výplň okna

Poté, co si vyberete rám, je zapotřebí soustředit se na samotnou výplň okna. Soustředit byste se měli na volbu mezi dvojsklem a trojsklem. Často jsou mezi nimi jednak rozdíly mezi tepelnou izolací a jednak v ceně. Trojsklo bývá logicky dražší, než je tomu u dvojskla. Mnohdy lze ale narazit na akce, kdy se dá koupit trojsklo v ceně dvojskla. V našich podmínkách stačí bezpochyby dvojsklo. Potřebujete-li mít ale nízkoenergetický anebo pasivní dům, pak je nezbytné trojsklo.

Protisluneční okna

Určitě je dobré si promyslet i fakt, jestli budete chtít okna protisluneční, jež zabraňují nadměrnému ohřívání interiéru. Dřevěná, hliníková či plastová okna s těmito skly jsou schopna totiž dovnitř pustit pouze část slunečního záření.

Protihluková okna

Máte-li postavený domek na frekventovanějším místě, anebo chcete doma opravdu maximální klid, je ideální koupit okna protihluková. Ta jsou schopna pustit do interiéru minimum nežádoucího hluku z okolí.

Bezpečnostní okna

Zasklení hraje velmi důležitou roli i v případě bezpečnosti. Pokud dojde k rozbití okna, je důležité, aby se sklo rozbilo na malé kousky, které nikomu neublíží. Bezpečnostní vrstvy jsou schopny zajistit bezpečné rozbití na tupé kousky, jež nikoho neohrozí.

Výběr profilu

Pří výběru profilu byste se měli soustředit na počet komor, kterými profil disponuje. Klasikou jsou pětikomorové profily. Pokud ale chcete ještě více úsporný dům, můžete volit energeticky úspornější šesti či sedmikomorové profily. Samozřejmostí musí být také příslušné těsnění a další parametry.

Dveře vybírejte ze stejného materiálu

Jestliže objednáváte nová okna, většinou jsou součástí vaší objednávky také vchodové dveře anebo dveře francouzské. U těch je vhodné dbát na to, aby byly vyrobené ze stejného materiálu, jako je tomu u oken. Dům tak celkově bude působit jednolitě a vkusně. 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.