Komerční články

Investice do nemovitosti – kdy se vyplatí a komu

Dnes existuje celá řada možností, kam uložit své peníze. Přes ponechání peněz na běžném termínovaném účtu, důchodové spoření, životní pojištění či investování do různých akcií či fondů. Ovšem ne každá investice musí skončit tak, jak bychom si přáli. Úroky z běžných účtů spolykají bankovní poplatky nebo inflace, a díky recesi ve světové ekonomice končí vklady do akciových trhů a fondů nezřídka katastrofou. Od svého poradce pak jen uslyšíte – takový vývoj se nedal předpokládat.

shutterstock_151104872

Investice do nemovitostí – zajímavý způsob ukládání financí

Mnohdy jsme rádi, když po několika letech dostaneme vložené prostředky ponížené o poplatky různého typu zpět. Ovšem existuje ještě další možnost, jak investovat své peníze. Jedná se o investování do nemovitostí. Ale jako vše má svá pro i proti. I tento druh investování není vhodný pro každého. Příznivci tohoto způsobu ukládání financí vidí převážně zajímavý způsob, jak se zajistit na důchod nebo také ochranu před inflací. Český realitní trh se pozvolna dostává ven z nejhoršího právě díky nárůstu investorů, jež neváhají uložit své prostředky do nemovitostí. Spatřují to jako zajímavou alternativu k jiným finančním aktivům a rovněž jako vhodný způsob zajištění důchodového věku.

Investování do nemovitostí vyžaduje znalosti i opatrnost

Pravdou je, že byla investice do nemovitostí dlouhou dobu považována za způsob, jak s minimálním rizikem slušně vydělat. Řeči typu, ceny nemovitostí neklesají, se objevovaly dost často. Bohužel za posledních pár roků se mnoho těch, co vsadili na neklesající ceny nemovitostí, přesvědčilo, že neexistuje žádná výnosná investice bez rizika. To platí také pro investice do nemovitostí. Přesto jsou považovány i v dnešní době investice do nemovitostí za dobrý prostředek k zajištění stáří nebo ochrana před inflací. Ovšem je nutné být v této oblasti nejen zběhlý, ale i opatrný.

Ideální doba k pořízení nemovitosti pro vlastní bydlení

Jestliže si chce dnes někdo opatřit byt kvůli bydlení, může být ideální doba, nabídka je totiž poměrně pestrá, konkurence mezi developery vysoká a ceny závratně nerostou. Nakoupit nemovitosti s cílem je za pár let prodat za vyšší cenu nemusí končit úspěšně. Mimo docela dlouhého investičního horizontu je nutné počítat s tím, že staré dobré časy nemovitostního trhu, kdy se jakákoliv investice v tomto směru vyplatila, je fuč. U bytů je situace poměrně jasná. S výrazným ziskem se v kratším časovém horizontu počítat nedá.

Pasívní příjem z pronájmu – je výhodný?

Dost často se setkáte s myšlenkou investice do nemovitosti v souvislosti s trvalým příjmem ve formě nájmu. Nápad to špatný rozhodně není, ale určitě ne výhodný, pokud si pořídíme nemovitost na hypotéku. Je to podobné, jako si vypůjčit finance na komoditních trzích či forexu, jelikož výnosy určitě budou zajímavější, než úroky z úvěru. Bez vlastních prostředků se investice do nemovitostí nemusí vyplatit. Obzvlášť pokud úroky z úvěru po určité době vzrostou. To je přesně ten důvod, proč tento typ investování není určen všem.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.