Bydlení,  Finance

Dům na klíč? Kolik vlastně stojí?

Sníte o svém vlastním domě? Mít místo, které bude jen vaše, kde budete mít možnost si vše zařídit tak, jak chcete vy sami. Máte v podstatě několik možností, můžete si koupit dům, který je již postavený a v případě potřeby jej svépomocí nebo s pomocí firmy renovovat. Další možností je postavit si dům vlastními silami. Ovšem ne každý je natolik zručný, aby si dokázal postavit vlastní dům. Co pak?

Stavba na klíč

Stále modernější jsou stavby na klíč. U nich se o nic moc nemusíte starat a za své peníze získáte stavbu snů. Takto je to však velmi jednoduše řečeno. Většinou se pro stavbu na klíč rozhodnete zejména kvůli ceny. Tak, jako u všeho, i zde se může cena měnit a náklady na stavbu budou pak vyšší. A ony vyšší budou. Pokud máte možnost, zvolte firmu pro tento druh stavby podle doporučení známých. Ti už mají reálné zkušenosti, vědí, co čekat od jednotlivých firem. Mohou poradit, kterou firmu zvolit a které se naopak vyhnout.

Můžete získat určitou cenu, která však v konečném důsledku poroste, protože každá firma si do takového základu počítá něco jiného a něco může také vynechat. Ona totiž i taková základní deska v cenovém rozpočtu stavby na klíč může a nemusí být započítána. Říkáte si, vždyť je to základ, bez něj by snad žádný dům nestál, ne? Není totiž zcela jisté, o jaké rozloze je základní deska, jaký je terén, zda se objevuje spodní voda. Cena je tak často teoretická.

Co vše můžete připlatit?

Projektovou dokumentaci potřebuje stavební úřad. U typových domů může být v ceně zahrnuta, ale neberte to jako samozřejmost. Celková cena domu tak může vyšplhat rapidně a to někdy až o dalších sto tisíc. Počítat musíte také s výdaji za připojení k inženýrským sítím. Navýšení nákladů může způsobit také změny v typovém projektu. Dopředu si proto pro jistotu zjistěte, jaká jsou omezení pro stavbu v dané lokalitě.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.