Komerční články

Jak na výběr a montáž palubek

Palubky lze využít především jako obklady v interiéru a exteriéru. Používáme je na stěny, stropy, podlahy, obložení fasády, štítu či arkýře a protože jde o tradiční a oblíbený materiál, připravili jsme pro vás praktického průvodce, prostřednictvím kterého se dozvíte o jejich variantách a podrobný postup montáže.

shutterstock_108443594

Palubky můžeme rozdělit podle druhu řeziva, ale také velikosti, typu profilu a kvalitativní třídy. Mezi nejčastější a zároveň nejdostupnější materiály, ze kterých se palubky vyrábí, patří borovicové a smrkové dřevo (smrk je mírně světlejší), ale běžně narazíte také na palubky olše, topolu, severského smrku či cedru (více se o této zajímavé dřevině dočtete zde).

S ohledem na rozměry se palubky dělí na obkladové (v tloušťkách od 9 do 19 mm) a podlahové (v tloušťkách od 19 do 28 mm). V interiéru jsou praktičtější tenčí palubky, které jsou lehčí a lépe se s nimi manipuluje. V exteriéru naopak využijete silnější palubky o tloušťce 19 mm. Důvod je prostý, venkovní palubky totiž musí celoročně odolávat povětrnostním vlivům a výkyvům počasí. Nejsilnější palubky pak logicky připadají na podlahy, které jsou nejvíce namáhány.

[box type=“info“ ]

Tip: levné palubky kvalitativní třídy A koupíte na http://www.stavbaonline.cz/palubky/

[/box]

Z hlediska profilu se palubky dělí na:

[checklist]

  • klasické ploché bez profilu se skosenou hranu

  • palubky s vyfrézovaným povrchem (tzv. tatran)

  • palubky se zaoblenými hranami (tzv. soft)

[/checklist]

[box type=“shadow“ ]

V praxi narazíte i na další typy palubek, ale ty, které jsme zmínili, patří k nejpoužívanějším.

Budete-li palubky vybírat podle kvality, setkáte se s ozančním A, B, AB a C. Palubky typu „A“ jsou nekvalitnější, nejméně kvalitní pak palubky typu „C“.

[/box]

Jak probíhá montáž palubek?

Prvním krokem je ošetření vhodným náterem, lazurou nebo voskem. Ochrana není nezbytná, ale propůjčí palubkám elegantní vhled a samozřejmě i vyšší odolnost. Odborníci navíc doporučují, aby byly palubky před montáží několik dní (v závislosti na zvolené tloušťce zhruba týden až 14 dní) ponechány v místnosti či exteriéru, kde budou použity. Dojde k jejich aklimatizaci.

Palubky se montují na připravenou dřevěnou konstrukci (dřevěné latě, lamely…), při čemž mohou být upevněny pomocí hřebíků nebo takzvaných příchytek.

Přichycení palubek hřebíky je snadnější, ale je nutné počítat s tím, že hlavičky hřebíků vizuálně naruší strukturu dřeva. K jejich zakrytí lze použít běžně dostupné krycí lišty.

Příchytky mají oproti hřebíkům výhodu, že nejsou vidět.

Budete-li palubkami obkládat strop, nezapomeňte na tepelnou izolaci v podobě minerální vaty, kterou zasunete mezi strop a palubky.

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.