Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

Jak pěstovat Jiřiny

Jiřinkám se pro jejich krásu, pestrost tvarů i barev a dobu kvetení říká královny pozdního léta. Jsou tak rozmanité, půvabné, křehké a přitom krásné, že lákají pěstitele k jejich každoročnímu opětovnému vysazování.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozdělení do druhů

Aby se daly v zahradách jiřiny co nejefektivněji kombinovat, je třeba znát jejich rozdělení podle velikosti květů a tvaru vzrůstu. Nejmenší velikost mají miňonky, jiřinky povětšinou s jednoduchými květy. Dorůstají do výše 50 cm a zahrnují také trpasličí druhy, které bývají ještě menší (max. 30 cm). Skvěle se hodí na obruby záhonů a trpasličí jiřinky se velmi často pěstují i v květináčích a v truhlících na balkonech a terasách. Dalším druhem jsou sasankovité a náhrdelníkovité druhy dorůstající až 80 cm, které skvěle vynikají na pozadí stálezelených keřů. Se špičatými okvětními lístky jsou tu pak druhy kaktusovité a pivoňkovité. Pomponkovité jiřinky mají kulaté květy a jejich okvětní lístky jsou svinuté do širokého kornoutku. Tento druh patří k těm nejvyhledávanějším a také nejčastěji pěstovaným. Skvěle vypadají jak v samostatném záhonu, tak ve společnosti nižších letniček. Dosahují výšky dokonce až 150 cm. Tento druh jiřin je jako stvořený pro vytváření předělů mezi okrasnou a užitkovou částí zahrady. Nejatraktivnější a zároveň největší květy mají dekorativní druhy jiřin. Vyrůst mohou do výše i přes dva metry. Skvěle se hodí jako solitéry do trávníků anebo jako předsadba jehličnanů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pěstování

Vzhledem k tomu, že jiřiny rostou velmi snadno téměř v každé půdě, jejich pěstování není složité. Na jaře je třeba obstarat si hlízy těch odrůd, které se vám nejvíce líbí. Poté pro ně vyberte místo na slunci, ale vysaďte je až na začátku května, jsou totiž teplomilné a pozdní mrazíky by mohly spálit jejich mladé, nově narašené výhony. Nad hlízami by měla být asi 10cm vrstva zeminy. Za suchého počasí je zapotřebí je vydatně zalévat. V průběhu vegetačního období je vhodné je přihnojovat, a to jedenkrát za 14 dní. Zvadlé květy z rostlin odstraňujte. Pokud ponecháte na každé rostlině nejvýše 6 květů, těch největších a ostatní slabší vyštípnete, budou mít jiřiny mnohem větší květy. Jiřiny zdobí každou zahradu až do příchodu prvních mrazíků, ty spálí jejich květy, což je známka toho, že hlízy musí jít ze země ven. Z půdy se vyjímají rycími vidlemi a jejich nadzemní část se uřízne ve výši 10 cm, z hlíz se odstraní zemina. Ukládejte je na dřevěné lísky a v bezmrazém prostředí je nechejte oschnout.

[box type=“success“ ]

Tip na uskladnění hlíz

Hlízy se obrátí dolů stonky, prosypou se rašelinou a na suchém bezmrazém místě s teplotou mezi 4 až 6 °C se uskladní do příštího jara. V průběhu zimy je nutná jejich kontrola. Mohly by být napadány hlodavci anebo hlízy mohou začít zahnívat, v tom případě se musí nakažené hlízy ihned odstranit.

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.