Komerční články

Jak vybrat sedací soupravu?

[dropcap]Z[/dropcap]ařizování interiéru není nikdy jednoduchou záležitostí, zohlednit je totiž třeba hned několik věcí. Od financí, které jsou velmi limitujícím faktorem, až po ostatní součásti domácnosti či kanceláře, kterou hodláme vybavit nábytkem a dalšími doplňky. Právě nábytkem, s jehož výběrem si mnozí lámou hlavu, jsou sedací soupravy. V následujících řádcích vám proto přinášíme několik tipů, které vám volbu mohou přinejmenším usnadnit.

shutterstock_166501859

Historie a vývoj sedacích souprav

První sedací soupravy v různé podobě a rozsahu se začaly objevovat již ve středověku, na panských sídlech, hradech a zámcích. Zdejší šlechtě měly především zútulnit často rozlehlé, neosobní prostory, které obývala. Původně šlo tedy pouze o jakýsi efekt na oko, protože popravdě, na „prakusech“ tohoto nábytku nebylo sezení kdovíco. Estetika však hrála prim, stejně jako i u jiných druhů zařízení výsostných sídel.

Samozřejmě za dobu své existence prošly takzvané „sedačky“, jak jim dnes důvěrně říkáme, řadou různých proměn a kromě efektu se začal klást důraz i na jejich funkčnost a především pohodlí uživatele.

Za jistý boom sedacích souprav lze považovat sedmdesátá léta 20. století, v éře sektorového nábytku, k němuž se tato volba prostě hodila. A tak de facto neexistovala domácnost, která by po oné libůstce kdysi tolik využívané zámožným panstvem minimálně netoužila.

Přelom milénia rozvoji a prodeji tohoto druhu sedacího nábytku obecně příliš nepřál, upřednostňovala se jakási strohost. Například sedací soupravy zejména v bydlení mladých lidí nahrazovaly různé stoličky a sedací pytle, nebo sedačky visící na laně ze stropu atp.

Dnes v oblibě sedacích souprav lze spatřovat opět období jakési renesance, a zájem o ně opět utěšeně narůstá. Jak vybírat sedací soupravu a přitom neprohloupit? To je otázka, kterou si teď tedy nyní mnozí pokládají.

Kupujte, až budete mít dost

Je spousta lidí, kteří prahnou po levných věcech. Slevy jsou u Čechů vůbec velmi populární. Stačí k jakémukoliv výrobku v regálu obchodu přidat ceduli s nápisem „akce“ nebo „sleva“ a klidně se můžete vsadit, že přitáhne pozornost mnohých nakupujících.

Obecně lze ale doporučit při výběru nábytku, a pro sedací soupravy to platí dvojnásob, aby se člověk oním velmi lákavým nápisem příliš neřídil. Je třeba si totiž uvědomit, že třeba koš na odpadky zakoupený ve slevě vám možná k užitku bude, [highlight]pokud však koupíte sedačku bez jakéhokoliv rozmyslu jen proto, že byla v akci, snadno se vám může stát, že s ní třeba neprojdete vchodovými dveřmi svého bytu nebo že barevně ji ve svém bytě nesladíte prostě s ničím.[/highlight] Tedy, řídit cenou se jistě můžete, zkuste ale přitom uvažovat.

[box type=“warning“ ]

Pozor na funkčnost

Pořídit si nádhernou sedačku, která vám prostě padne do oka, to jistě v dnešní době není žádný problém. K estetice ale ještě zkuste přidat úvahu nad její funkčností. Do velkého obývacího pokoje se jistě nehodí mikro sedačka, kterou její tvůrci plánovali do malometrážních bytů a naopak, asi těžko vám štěstí přinesou rozměrné kusy nábytku, který sice bude vypadat v obchodě luxusně, ale v bytě vám vyplní veškerý prostor, takže se přes něj budete soukat, zakopávat o něj a kromě něj se vám do bydlení nevejde už vůbec nic. Platí „Dvakrát měř a jednou řež!“.

V tomto ohledu jsou perfektním vynálezem sedací soupravy s úložným prostorem. A nemusíte se hned vypravovat do super hyper marketů, inspirovat se můžete třeba na internetu. Výběr a nákup online je dnes značně populární a velmi často i finančně výhodný.

[/box]

Originalitu podtrhují barvy a tvary

Být v dnešní době originální se zkrátka nosí. Nudnou uniformitu nahrazuje postupně pestrá osobitost a planí to samozřejmě i v bydlení. Také proto se dnes spousta lidí zaobírá bytovou architekturou. Mít svůj styl neznamená „zbytečný přepych“, ale být sám sebou – „takový jsem“.

[highlight]Ve velkém pokoji oceníte komfort velkého sezení.[/highlight] Zdroj: MT-nábytek, sekce sedací soupravy.

Při výběru sedacích souprav zaručeně narazíte na mnohé tvary a barvy potahů i pestrost materiálů, ze kterých jsou vyráběny. Zkuste se oprostit od myšlenek, že vaši přátelé si pořídili přesně takovou sedací soupravu jakou i vy chcete mít. Za chvilku byste totiž možná dospěli k názoru, že chcete i takové auto, jaké i oni mají, jet na dovolenou, kam i oni jezdí a dost možná to dospěje do stavu, kdy si partnery navzájem prohodíte, protože i je chcete mít.

Cesta k vysněné sedací soupravě, se kterou se vám bude hezky bydlet, vede ale pouze přes vaši hlavu a jistě v ní nosíte hromadu skvělých nápadů, plánů i vlastních snů.

[box type=“info“ ]

Při volbě barev potahů a jejich vzorů si zkuste představit, jak vám do konečného konceptu bydlení tohle všechno bude zapadat. Platí to i o tvarech sedacího nábytku, který nejeden výrobce dokáže uzpůsobit přímo vám na míru. A to by v tom byl čert, abyste se i vy nakonec nedočkali sedací soupravy, se kterou budete dělat parádu, perfektně se vám na ní bude odpočívat a trávit veškeré příjemné chvíle s těmi, které máte rádi!

[/box]

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.